logo

DİLE KOLAY, 1 ASIR OLDU…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. Yıl dönümüyle ilgili olarak Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezinde program düzenlendi.

Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen programa Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karadeniz Bölge Garnizon Komutanı Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, ERDEMİR Genel Müdürü Salih Cem Oral, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Törenin açılış konuşmasını Ereğli Lisesi Müdürü İbrahim Aydın yaptı. Aydın konuşmasında “ Bugün İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. Yılını kutluyoruz. Vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürmet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşımızı bize armağan eden Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyoruz. Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedîleştiren İstiklal Marşımız milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir şaheserdir. İstiklal marşımızı sevmek ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşımızı coşkuyla söylemek ve okumak ülkemize ve bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Ve nihayetinde bağımsızlığımıza sahip çıkmak da milli onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal marşımızı anlayabilmek ve bu sağladığı değerlerini kavrayabilmek için Mehmet Akif’i çok iyi tanımak, bilmek ve onun şahsında topladığı “Milli mücadele ruhunu, vatan sevgisini, Allah İnancını “Bu yüce duygularla ortaya çıkan “vatan, ulus ve hürriyeti kavramlarını damarlarımızda dolaşan o asil kanda hissetmek gerekir. Mehmet Akif, hem milli bir Şair, ideal bir öğretmen, iyi bir veteriner, cesur bir gazeteci hem de Kurtuluş Savaşı’nda iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen bir fikir adamı, bir politikacı olmayı başarabilmiştir. Aynı zamanda bir gönül insanı olduğunun da kanıtı olarak vatan hasret’ ile biten hayatında vefa beklediği gözlerde de maalesef cefa çeken bir ‘-garip” olmuştur. Mehmet Akif bu ülkede nefes alan tek kişi kalsa dahi ülke için umut ışığının sönmeyeceği inancı ile vatanın geleceği genç kuşaklara olan yol göstericiliğiyle ve İslamcı fikrinden esinlenerek tüm dünya Müslümanlarının birliği isteğiyle Türk milleti için önemli bir şahsiyetti.  Şanlı atalarımız. Şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı Bizler de gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşıyacağız_ Unutmamalıyız ki omuzlarımızda geleceğin sorumluluğu vardır Bu sorumluluğu taşımak da öyle kolay değildir. Çok Çalışmak ister, fedakârlık ister Gelecek nesillere güçlü bir ülke bırakmak ise geçmişimizi doğru bilmek ve öğretmekten geçer. Konuşmama son verirken Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve İstiklal şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’u şükran ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Hepinizi bu duygu ve düşünceler içinde saygıyla selamlıyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Tören Mehmet Akif Ersoy ile ilgili video gösterimi, ‘Hilalin gölgesinde Bir Ömür’ isimli sunum ve ödül töreninin ardından sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx