logo

Denize çelenk bırakıldı…

Karadeniz  Ereğli’de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle Atatürk  Anıtı  önünde  tören düzenlendi.

Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Liman Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtına çelenklerini sundular. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden tören Liman Başkanlığı tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmanın yapılmasıyla devam etti.

Karadeniz .Ereğli Liman Başkanı Ali Görkem, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada;  Kabotaj Bayramı’nın denizciliğin gelişmesinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Kdz. Ereğli Liman Başkanı Ali Görkem konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi;

“Dünya’nın en büyük deniz ticaret filosunun sahibi Yunanistan’ın yanı sıra İtalya ve İspanya gibi denizci ülkelerin, Avrupa Birliği’ne girişte kabotaj hakkı konusunda azami süre muafiyet uygulayarak kabotaj haklarını tekellerinde tutmuştur. Ülkelerin bu davranışı, kabotaj hakkının ne denli önemli olduğunun da bir göstergesidir. Ülkemiz Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören; Karadeniz, Ege, Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrilidir. Bu denizleri birleştiren iki önemli suyolu ve içdenize sahip olması, tarih boyunca bunların çevresinde yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran; stratejik gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülke konumundadır.” dedi.

EREĞLİ’NİN KARADENİZ’DEKİ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ…

Karadeniz  Ereğli’nin Karadeniz’deki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle eline geçirdiğini belirten Görkem, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Unutulmamalıdır ki; üzerinde yaşadığımız coğrafya, denizci olmayan devletler ile sırtını denize dönen milletleri asla affetmemiştir. Konuya bölgesel olarak baktığımız da ise Karadenizde ticaret hacmi gelişen nadide şehirlerden biri de Ereğli’dir. ERDEMİR Limanı, Belediye Limanı, tersanecilik faaliyetleri ve geri sahada kurulu olan sanayi tesisleri ile Karadeniz’deki ticaret hacmini büyük bir üstünlükle eline geçirmiştir. Bu üstünlükleri göz önünde bulundurduğumuzda, Zonguldak ve çevresinde ilk limancılık faaliyetlerinin 1900’lü yılların başlarında oluştuğu düşünüldüğünde; bölge halkının sektörde hak ettiği yer ve tecrübe açıkça görülmektedir.”

İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık, protokol üyeleri ve halkın katılımıyla  gerçekleşen tören, konuşmanın  DENİZE ÇELENK BIRAKILDI…

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle  çelenk sunma törenin  ardından protokol üyeleri, Deniz Şehitleri anısına Belediye İskelesinden bu göreve tahsisli deniz aracı ile  denize çelenk bırakıldı.

Covid-19 salgını nedeniyle  daha önce alınan tedbirler gereği, kutlamaların eğlence bölümü olan müsabaka ve deniz aktiviteleri yapılmadı. Eğlence programlarının Temmuz ayı sonunda, virüs ile ilgili gerekli önlemler alınarak ilçe Belediyesi ile ortaklaşa planlanacağı öğrenildi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx