Genel Gündem Siyaset Tüm Manşetler

CHP KARARINI VERDİ..!

CHP Genel Merkezi, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerindeki milletvekili belirleme yöntemini Parti Meclisi’nde görüştü. Bugün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanılğı’nda toplanan Parti Meclisi’ (PM) sonrası kararı Parti sözcüsü Haluk..

CHP KARARINI VERDİ..!

iste-o-karar-lhlbk

CHP Genel Merkezi, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerindeki milletvekili belirleme yöntemini Parti Meclisi’nde görüştü.

Bugün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanılğı’nda toplanan Parti Meclisi’ (PM) sonrası kararı Parti sözcüsü Haluk Koç açıkladı.

Koç, CHP, 85 seçim bölgesinin 55’inde milletvekili adaylarını üyelerinin katılımıyla ön seçim yoluyla belirleneceğini söyledi.

Baçı büyük illerdeki ilk 3 sırayı kadın milletvekillerinin amacağını açıklayan Koç, aralarında Zonguldak’ın da bulunduğu 10 ilde ise “Ön Eğilim Yoklaması ile aday belirlemesinin gerçekleşeceğini kaydetti. Koç, Adana, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Muğla, Mersin, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak olmak üzere toplam 10 ilde, CHP örgütlerinin denetiminde tüm 29 Mart’tan daha önce eğilim yoklaması yapılacağını bildirdi.

2. SIRA HASSASİYETİ!

Koç açıklamalarına pek yanısmadıysa da, bazı bölgelerde “2. sıra hassasiyeti” kollandığı ortaya çıktı.

Buna göre,  yasal anlamda belirleyici olan “Hakim denetimde ön seçim” Zonguldak’ı kapsamazken, ön eğilimde ise 1, 3,4 ve 5, sıralar geçerli olacak, 2 sıra ise ön eğlimin sonucuna göre değişebilecek.

Bu da, şöyle bir örneği gündeme getiriyor;

Zonguldak genelinde örgütlerin kontrolünde yapılacak “ön eğilimle aday belirleme” yönteminde, ilk 2 sırayı merkezdeki adayların kazanması durumunda bölgesel hassasiyetler dikkate alınarak ilçeler bazında sıra kaydırması olabilecek. Yani, 1 ve 2. sıraya il merkezinden adaylar seçilirse CHP Genel Merkezi, aralarında Ereğli’nin de bulunduğu ilçelerdeki dengeleri gözetebilecek.

Bu durum, Ereğli’nin her zaman istediği ve ‘hak ettiğini’ düşündüğü 2. sıra rüyasının gerçekleşmesini de sağlabayilecek.

TURPÇU NE DEDİ?

CHP Zonguldak Milletvekili Aday Adayı ve Turyapı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Turpçu,  yaptığı açıklamada, “ön eğilim” olarak isimlendirilse de gerçekleştirilecek uygulamanın “Ön Seçim” olacağını söyledi.

Zonguldak’ın 20 yıldır ön seçim beklediğine dikkat çeken Tuprçu, 2. sıranın her ne kadar ‘kontenjan’ gibi algılanıyor olsa bile bölgeden çıkacak sonucun belirleyici olacağına vurgu yaptı.

Eğilim yoklamasından, bögledeki dengeleri gözeten sonuç çıkması durumunda genel merkezin elinin de rahatlayacağını savunan Turpçu, “Bu uygulama partililerimizi rahatlatacaktır. İl Genelinde 10 bin 500 kadar üyesi bulunan partimizde PM’de alınan karar ile ‘adayını kendisi belirleme yetkisi’ verilmiş oldu. Ön seçime partililerimizin çoğunluğunu katılacağını tahmin ediyor ve bekliyorum. Yine partililerimizi kullanacağı oylar ile CHP’nin Zonguldak’ta daha fazla milletvekili çıkarabilecek sıralamayı yapacağına inancım tam. Yapılacak seçimlerin Zonguldağımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Turpçu, kendisinin Zonguldak Merkez olmak üzere tüm ilçelerde çeşitli yatırım ve hizmetleri olduğunun altını çizerken, “ben Zonguldak’ın tüm bölgelerinin adayıyım, kendimi öyle görüyorum” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL