Genel Gündem Tüm Manşetler

BU KAYMAKAM, BİR BAŞKA KAYMAKAM

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kaymakamlığı’nca ‘eğitim sorunlarının tespiti ve görüşme toplantısı’ adı ile oturum düzenlendi. Erdemir Kültür Merkezi’nde ki değerlendirme toplantısına, konuşmacı olarak Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)..

BU KAYMAKAM, BİR BAŞKA KAYMAKAM

kaymakam-yine-bir-ilki-basardi-zwu7h

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kaymakamlığı’nca ‘eğitim sorunlarının tespiti ve görüşme toplantısı’ adı ile oturum düzenlendi.

Erdemir Kültür Merkezi’nde ki değerlendirme toplantısına, konuşmacı olarak Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, BEÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yüksel Ayaz, BEÜ Ereğli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. İlhan Karataş, Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Korkmaz, Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı Esra Alpago, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hamza Eryiğit, İsmail Aksoy, Bahattin Girgin ve Öner Akyürek katıldı.

Kaymakam Madenoğlu, saygı duruşunda bulunulup ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan oturumda yaptığı konuşmada, ilçedeki okullarda görevli idareci ve öğretmenler ile okul aile birliği başkanlarının isteklerini dinlemek için toplandıklarını söyledi.
Eğitimle ilgili yetkililerin, sorunları bildiğini ifade eden Madenoğlu, şu sözlerle konuştu:
“İstedik ki sorunları bir de katılımcılardan duyalım. Devlet’in eğitim ile ilgili yöneticileri ile sivil toplum kuruluşu olarak addettiğimiz okul aile birlikleri ve diğer ilgililer yan yana gelsin sorunları bir kez daha dinleyelim dile getirelim, önerileri alalım. Bunları da zaman içerisinde uygulayalım. Sadece okullarımızın değil yüksek öğretimin de sorunlarını önerilerini masaya yatıralım istedik. Bu toplantı aile toplantısıdır. Milli Eğitim ile ilgilisi olanları davet ettik. Hedeflerimizden biri ikili eğitimi kaldırıp tekli eğitime geçmektir.”

EN ÇOK ŞİKAYET KONUSU ‘İKİLİ EĞİTİM’ OLDU..!
Katılımın yüksek olduğu salonda bulunanlar, görevli olduğu okullarda yaşanan sorunları, Madenoğlu başkanlığındaki konuşmacılara iletti.
İletilen sorunların büyük bölümü ise, Madenoğlu’nun da üzerinde durarak ‘önemli’ dediği ‘ikili eğitim’ konusu oldu. Söz alan öğretmenler, farklı sınıflarda okuyan öğrencilere aynı sınıfta eğitim vermenin eğitim kalitesini düşürdüğün öne sürdü, bu durumdan eğiticilerinde olumsuz etkilendiklerini ifade ettiler.

SENDİKA TEMSİLCİSİ TÜM SORUNLARI ÖZETLEDİ,
KAYMAKAM ELİNDEKİ METNİ İSTEDİ…
Katılımcılardan Türk Eğitim Sen Ereğli İlçe Temsilcisi Tayfun Öztürk, ilçedeki tüm okullardaki sorunları anlatan metni okudu. Öztürk, görev yaptığı okulun TEOG ve YGS sınavlarında Ereğli’nin pek çok ilçe ve il’in önünde olduğu söyledi, gelişmeye açık yenilikçi ve girişimci öğretmenlerin varlığına dikkat çekti.
Ereğli Lisesi ve Atatürk Ortaokulu hizmet binalarının fiziki açıdan yetersiz olduğunu hatırlatan Öztürk, bu okulların yıkılarak ‘Atatürk’ ismine yakışır okullar inşa edilmesi gerektiğini dile getirdi. Gülüç Beldesi ve Ereğli ilçe merkezindeki eğitim kurumlarının yaşadığı sıkıntıları anlatan Öztürk, tespit edilecek sorunların çözümü için birlik ve beraberlik içerisinde yapılmasını önerdi. Madenoğlu, görüşlerini değerli bulduğunu ifade ettiği Öztürk’ün, hazırladığı raporu kendisine iletmesini istedi.
Toplantıya Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Tufan ve Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Fahri Küçük, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, eğitimciler ve okul aile birliklerinden yetkililer katıldı.

-HABERİN İÇİNDEN-

*Toplantının yapıldığı sinema salonu dolmasa da katılımın yüksek olduğu görüldü.

*Katılımcılardan bazıları, toplantıyı düzenleyen Kaymakam Madenoğlu teşekkür etti, bu tür bir araya gelmeleri özlediklerini bildirdi.

*Çoğu katılımcı, konuştukları sözlerle, eskiyen bina yapısı nedeniyle öğrenci ve öğretmenlerin hayati risk altında olduğunu öne sürdü, endişe taşıdıklarını ifade etti.

*Bir katılımcı, öğrencilerin, hasta olmadıkları halde doktordan rapor alarak okuldan kaçma yolunu seçtiklerini, okul çevresine yakın yerlerdeki ‘metruk bina’ olarak tanımladıkları yerlere giderek kötü alışkanlıklar edindiklerini söyledi.

*Bir katılımcı, öğrencilerin, milli değerlere göre eğitim verilmesinin önemli olduğunu anlattı.

*Yapılan tüm konuşmalar, Madenoğlu’nun talimatıyla kayıt altına alındı, toplantıdan çıkan sonuçların etraflıca değerlendirileceği bildirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL