logo

Baro avukatına sahip çıktı…

Kızgın koca avukatın ofisi basıp, eşyalara zarar vermişti.

Kdz. Ereğli’de önceki gün boşanma davası açtığı eşinin avukatı G.K’nın ofisini basan kızgın koca’ya karşı Kdz.Ereğli Barosu açıklama yaptı.

Yaşanan olayı kınayan Baro Başkanı Eroğlu; “Yaptığı yanına kâr sanıyor, geziyorsun. Öyle sanma, bu kutsal hakların savunucusu biz avukatlar peşini bırakmayacağız” dedi.

Baro Başkanı Özel Eroğlu’nun açıklaması şöyle:

Peşini bırakmayacağız”

“Dün meslektaşımıza karşı girişilen tehdit, hakaret, darp girişimi olup, esas da şiddet yolu ile hak arama özgürlüğünü zorbaca bastırması girişimine karşı bir duruştur. Bir anlaşmalı boşanma davası buraya nasıl gelir. Taha Bayram Kumkaya, sizi arkadaşım mı boşanma noktasına getirdi. Karı koca ne yaptınız da buraya geldiniz. Hak aramaya meslektaşımın ofisine gidiyorsun, protokolü imzalıyorsun, sonra meslektaşıma; hakaret, tehdit yağdırıp darp girişim-inde bulunuyorsun. Efelenecek başka birini bulamadın mı? Boşanmanın sebebi avukat meslektaşım mı? Şimdi bu kendini ifade eden aciz şüpheli Taha Bayram Kumkaya savunma yaparken avukat isteyecek. İşte gördüğünüz gibi savunma hakkı ona da lazım. Saldırdığı, ayağına kurşun sıkmak gibi kendinin de hava kadar, su kadar ihtiyacı olacak bir hak, savunma hakkı. Devletin bu kutsal kavramları koruma gücüne inanmadığı için kendi hakkını kendi almaya kalkıyor ve bu davranışı sergiliyor. Yaptığı yanına kar sanıyor, geziyorsun. Öyle sanma, bu kutsal hakların savunucusu biz avukatlar peşini bırakmayacağız. İnsanlık tarihi ve biz savunduğumuz değerler uğruna, başta Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve birçok meslektaşımızı şehit verdik. Yoldan dönmedik, tek dileğimiz hukukun üstünlüğü, İnsan hakları, bu bağlamda bağımsız, tarafsız yargı.

Avukatlar kimseden emir ve talimat almaz, susturulamaz”

Avukatlık kanunun birinci maddesi; yargının kurucu unsuru bir kamu hizmetidir şeklinde mesleğimizi niteler. 57. Maddesi ise; görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında bu suçların hakimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır hükmünü haizdir. Yargıdan isteğimiz; savunmamızı istediğimiz bağımsız ve tarafsız bir yargı olmanız. Avukat, ayrım yapmadan insan haklarını savunur. Yargının da bunun bilincinde olmasını diliyoruz. Avukatlık hukukun üstünlüğünü savunur, siz de savunun. Avukat bağımsız ve tarafsız yargıyı savunur, kimseden emir ve talimat almaz, susturulmuş avukat olamaz. Yargı bu insan hakkı olan değerlerin korunması için vardır. Bu hakları savunması gereken yargının kurucu unsurlarından diğerleri olan hakim ve savcılara yapılsaydı, bu davranış fark eder miydi? O zaman şimdi ne yapmanız gerekiyorsa şimdi de onu yapmalısınız. Savunma hakkını savunmalısınız. Bu kınama hak arama özgürlüğüne karşı, şiddete karşıdır. Avukatlık kanunun 76, 95 ve 110. Maddelerinin verdiği bedeli ne olursa olsun hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Gücü bağımsız, tarafsız ve adil kullanın istiyoruz. Kendi hakkını kendi alma gafletinde bulunan, şiddeti kendine hak gören Taha Bayram Kumkaya isimli saldırganı kınıyor, hak ihlalinin sadece; basit, tehdit, hakaret, darp olmadığını yargının da bilmesini ve görmesini istiyoruz.”

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx