Genel Gündem Tüm Manşetler

BAKANLIK İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını Hüseyin Uysal Başkanlığında gerçekleştirdi. Ak Parti Grubunda Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Kalay, Mehmet Erdoğan, Sabri Dinç, Fevzi Ekşi, Hasan Pınarcık, Turgay Aydın, Mustafa..

BAKANLIK İLE GÖRÜŞÜYORUZ
8791_azinlikbaskan

Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısını Hüseyin Uysal Başkanlığında gerçekleştirdi. Ak Parti Grubunda Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Kalay, Mehmet Erdoğan, Sabri Dinç, Fevzi Ekşi, Hasan Pınarcık, Turgay Aydın, Mustafa Şentürk toplantıya katılmadı. 

 

UYSAL BİLGİ VERDİ

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Opr.Dr.Hüseyin Uysal, 2014-2015 çalışma döneminin hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek başladığı çalışmasında göreve gelmelerinin ardından yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi detaylı toplantının ay sonu düzenleyeceği geniş katılımlı bir toplantı ile kamuoyuna duyurulacağını söyledi. Bozhane’de bulunan atıl vaziyetteki sosyal tesisi Ereğli halkının hizmetine kazandırdıklarını belirten Uysal, belediye hizmet binasının hafta sonu Beyçayırı Stadındaki yeni Alışveriş Merkezine taşınacağını açıkladı.

 

“HESABINI VERECEĞİZ”

Uysal’ın konuşmaları aynen şu şekilde: Yeni bir 2014-2015 çalışma dönemine başladık. Bu ay sonu itibariyle yapılan hizmetleri tek tek kamuoyuna açıklayacağız. Bizler çok detaylı birim birim yaptığımız her işi bu ay sonunda hesabını vereceğiz.

 

15 BİN TON ASFALT İHALESİ YAPILDI

Bizler 15 bin ton asfalt ihalesi yapıldı şuan Ereğli’mizde asfaltlama işlemleri devam etmektedir. Biliyorsunuz ilk mecliste sorulmuştu asfaltlama yapmayı düşünüyor musunuz diye. Biz asfaltlama yapacak paramız yoktu. Bütçede bin TL para bırakılmıştı. Bu asfaltlama işlemi 15 bin ton ile gerçekleştiriyoruz. Bu arada 2008 yılından kalan sıcak asfaltlama kredisini de her ay 21 bin TL ödemek şartı ile 2018 yılına kadar ödemeye devam edeceğiz. Biz bunları kendi bütçemizden kendi imkanlarımızla yapmaya başladık.

 

“EYLÜL’ÜN 6-7’SİNDE TAŞINIYORUZ”

İkincisi belki de en önemlisi Alışveriş Merkezi Binası, bizler göreve geldiğimiz zaman yüzde 70’lerde tamamlanmış vaziyetteydi, fakat oraya Pazar yerinde çalışan arkadaşlarımız pazaryeri esnafı taşınacaktı fakat biz göreve geldiğimiz zaman ilk işimiz buranın bir belediye binası olarak düzenlenmesini istedik. Taşınmaya başladık bu hafta sonunda da 6-7’sinde bitecek tarzda taşınıyoruz. Tek birim olarak orada Ereğli halkına hizmet vereceğiz. Modern ve çağdaş bir belediyede nasıl bir hizmet verilebilir bunu ispatlayacağız. Halkımızın bütün ihtiyaçları orada karşılaşılacak. Orada gördüğüm bir eksikliği sizlerle paylaşmak istiyorum. 2014 Yılında bir belediye binası veya daha önce Pazar yerindeki arkadaşlarımızın taşınılması düşünülen bir bina ve klimasız soğutma sistemi yok. Aklıma şu soru geldi eğer burada pazaryeri esnafı taşınsaydı her dükkanda bir işçi çalışsaydı müşteri de olsaydı bu insanlar burada nasıl kalacaktı? Biz bile klima sistemini nasıl kuracağız diye önümüzdeki günlerde çalışma yapacağız.

 

TERMİNAL YÜZDE 80 TAMAMLANDI

Terminal binası hep dedikodusu yapılıyor ya orası hal binası yapılacaktı diye. Bizler göreve geldiğimizde yüzde 20-30’larda olan terminal şuan yüzde 80’lerde yakın zamanda taşınacağız, çalışmaları arkadaşlarımız yürütüyor. Bizler kantarın orayı aldık, görüldüğü gibi binalar yıkıldı, yaşam alanları oluşturularak halkımızın hizmetine sunacağız.

 

“EN ÖNEMLİSİ ÇAY PARKI KOYDUK”

En önemlisi liman başkanlığının bölgesini yıktık ve orada çınar altı parkı koyduk, onun hemen yanı başında da su ürünlerini Ereğli halkı ile buluşturduk, belediye sosyal tesisleri adı altında Ereğli halkının hizmetine sunduk. Burada vermek istediğimiz mesaj şuydu, bizler halka açık yerleri halkın hizmetine açıyoruz yani halktan aldığımızı halka veriyoruz. Buraları birilerine verme peşinde değiliz bu bizim karakterimizi ortaya koyan çalışma sistemimizi ortaya koyan yapacaklarımızı hizmetlerimizi nasıl paylaştıracağımızı kime vereceğimizi gösteren bir çalışma ürünü. Bu insanlar bu arkadaşlar buralara kimlere nasıl veriyorlar önce bunu biraz düşünmesini istiyoruz.

 

“ŞEHRİMİZİN GİRİŞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Şehrimizin girişi çok önemli dedik. Potbaşı’ndaki şantiye ve itfaiye alanı yani Gülüç köprüsünden girer girmez olan bölümleri Belen Sanayi arkasına taşıyoruz. Çünkü bu belen sanayi sitesinde hafriyat işlemlerini bitirdik, Gülüç ırmağının kenarı tertemiz olacak. Oralar yine halkın faydalandığı halkın buluştuğu yerler haline gelecek. Kamyon garajını da Ereğli halkının hizmetine açacağız.

 

“BAKANLIK İLE GÖRÜŞÜYORUZ”

Kültürel faaliyetlerimiz yani insanların Ereğli’de vakit geçirecekleri gezecekleri 1-2 gün kalabilecekleri yerleri de Kültür Bakanlığımız ile görüşerekten onları da tek tek hayata geçireceğiz. Bizlerin modern bir çocuk trafik eğitim parkı adı altında projelerimiz ile yüzde 80 bitti. Performans merdiveni de o bölgeye gezi alanları yapacağız. Ereğli daha yaşanabilir hale gelecektir. Kent Müzesini teslim aldık bu arada imar yönünden de Ören, Ömerli, Kıyıcak, Dağlar’da eksik olan imar planları süreleri başladı. Bunların alan belirleme ihaleye çıkılacak. Diğer hizmetlerimiz de devam ediyor kültürel, cenaze hizmetlerimiz sürüyor.

 

35 MİLYON TL’LİK DEV PROJE

Kızılcapınar Projesi çok önemli. Karadeniz Ereğli’nin yıllardır beklediği 50 yıllık Ereğli’nin su ihtiyacını karşılayacak projede kazma vuruldu. Öncelikle Süleymanbeyler mevkisinde 70 bin metre küp gün kapasiteli yaklaşık 350 bin nüfusa eş değer bir arıtma tesisinin inşaatına başladı. Son sistem bir arıtma tesisi, ihale süreci 750 gündür. Direk olarak Kızılcapınar’dan alacağımız bu suyla Ereğli halkı daha kaliteli daha sağlıklı su alabilecektir. Zaten sürekli ölçümlerini de yaptırıyoruz, muslukları açtığınızda su kaliteli içilebilir düzeyde. Bu proje kapsamında Kirmanlı su depolarına kadar yaklaşık 30 kilometrelik alanda ana ishale hattı ve 7 tane terfi ve su deposu inşaatı ihalesi tamamlandı, bunun ihale süreci de 540 gündür. 21 Milyon TL’yi bulan bir dağıtım deposu da tamamen yenilenmiş olacaktır. Proje bütün olarak tamamlandığında 35 milyon TL’lik bir maliyet oluşturacak bu maliyet te hem belediye hem de DSİ ile yapılan protokoller çerçevesinde oluşan maliyette su satılmaya başlandığında 30 yıllık döneminde yüzde 0 faizle ödenecektir”

 

“İSTİŞARE YAPMAZSAM GELİN YAKAMA YAPIŞIN”

Yapıcı eleştirilerin arkasına imza atalım bu konuda hem fikiriz. Yapıcı olduktan sonra Ereğli halkı menfaatleri ön planda olduğu sürece hep birlikte. Bizlerin kapısı herkese açık yeter ki gelsinler sorunlarını bizlere anlatsınlar, istişare yapsınlar. Bizler ortak akıl ile yönetilmenin doğru olacağına inanıyoruz, bundan da ömrüm boyu sapmayacağım. Gelin destek olun gelin Ereğli’yi hep birlikte yönetelim. Eğer ben birgün istişareden saparsam o gün gelin yakama yapışın. Gerek meclis üyeleri gerekse Ereğli halkının sevdası da hayalleri de bir” dedi.

 

“GELİRLER BELEDİYENİN KASASINDAN HİZMETLERE PAYLAŞTIRILIR”

CHP Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı da, “Bahsettiğiniz hizmetlerin çoğu yapılmış ve sizlere devredilmiştir, hizmetler devamlılık sağlar. Bunların yapılması gerekir. Asfalt konusunda eğer belediye oraya 1 TL dahi iz bedeli koymuşsa bu aktarımlarla yapılacak demektir çünkü belediyenin asfaltlama çalışması yıl içerisinde tamamlanması ne kadar çıkacağı belli olmadığından böyle bir bedel konuldu. Önümüzdeki süreçte bunlar da bu şekilde olacaktır. Biz bunu bulduk buluşturduk demek bu asfaltı biz yaptık anlamına gelmiyor. Ereğli’den gelen bütün gelirler belediyenin kasasına girer orada hizmetlere paylaştırılır” ifadelerine yer verdi.

 

O GÖRÜNTÜLER BİR DAHA YAŞANMAYACAK, BASIN KÜRSÜNÜN ÖNÜNÜ KAPATTI

CHP’li Belediye Meclis Üyesi Cumhur Nalcı, Ereğli sahil bandında kurulan ve satış yapılan alanların görünümünün Ereğli’ye yakışmadığını söyledi ve diğer CHP’li belediye meclis üyeleri ile ellerindeki fotoğrafları gösterdi. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, gereğinin yapılacağını ve bu görüntüden dolayı Ereğli halkından özür dilediğini söyledi. Uysal önümüzdeki süreçte bu tür görüntülerin ilçe de asla bir daha yaşanmasına izin vermeyeceğini de tekrarladı. Öte yandan CHP’li meclis üyelerinin fotoğraflarını göstermek istediği sırada toplantıya katılanlar görüntüleri göremedi ve basın mensuplarına tepki gösterdi. Toplantıya yoğun ilgi gösteren gazeteciler Meclis Başkanı Hüseyin Uysal’ın bulunduğu kürsünün önünü tamamen kapattı.

 

KATİP ÜYELİKLER CHP’DEN

Hüseyin Uysal Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda katip üyelikleri de CHP’li Meclis Üyeleri Cumhur Nalcı, Sibel Kırmızı yaptı. Meclise yoğun katılım vardı. CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal ve yöneticiler her meclis toplantısına olduğu gibi bu toplantıda da yer aldılar. Ak Parti Grubundan ise ilçe yöneticilerinden çok az sayıda kişi vardı. Toplantının hemen ardından Uysal meclis üyeleri ile Atatürk Kültür Merkezi girişinde bir süre sohbet etti.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL