Genel Gündem Tüm Manşetler

ALTIN HİSSEYİ AÇIKLADI

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker tartışmalara neden olan liman ilgili kurulacak şirketteki altın hisse payına açıklık getirdi. Kdz. Ereğli ilçesinde ki tersaneler bölgesine kurulması..

ALTIN HİSSEYİ AÇIKLADI

Basliksiz_4_jpg08_09_2014_20_04_47881446

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Yaşar Tetiker tartışmalara neden olan liman ilgili kurulacak şirketteki altın hisse payına açıklık getirdi.

Kdz. Ereğli ilçesinde ki tersaneler bölgesine kurulması planlanan liman için oluşturulan şirketin ana sözleşmesindeki ‘Altın hisse’ ile ilgili olarak yaşanan tartışmalar üzerine TSO Başkanı Yaşar Tetiker, TSO Hukuk danışmanı Levent Dinçer ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

“BENİM HİSSE TALEBİM OLMADI”

Toplantıda konuşan Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, kendilerinin liman için hisse talebinde bulunmadığını söyledi. Kendisinin hisse talebinde bulunduğunun ispatlanması halinde görevinden istifa edeceğini yineleyen Tetiker “Cumartesi günü yapılan bir basın toplantısı var tersaneciler adına. Deniyor ki işte Arif Madenci öneri olarak getirdi yüzde dört hisseyi. Daha sonrada arkadaşlarımız kabul etti. Bu işin gerçeği ne yüzde dört, ne altın hisse her hangi bir şey istenmemiş olmasıdır. Yüzde dört hisseyle ilk önce kendileri oylayarak kabul etmişlerdir. Oy birliğiyle. Dört tersaneci yüzde dört hisseyi oy birliğiyle kabul etmiştir. Şimdi burada altın hisseyle ilgili olarak da çok enteresan bir şey var. Sanki altın hisse ben burada ısrar etmişim. Ki söylediğim gibi size daha önceki basın toplantısında bu yüzde dört hissenin haricinde altın hisseyi bakanlık olmazsa olmaz diye söylemiş. Yani bakanlık benim ortaklık talebimi bu şartlara bağlamış. Diyor ki “sen ortak olabilirsin bu tersanecilere ama burada altın hisse sende olması lazım” diyor. Mesele bu. Kaldı ki altın hissede yine aynı şekilde kendi aralarında münakaşa edilmiş. Bu tartışma sonucunda evet, burada zaten toplantı bitmişti Ali Arıkan’la. O arkadaş çıkmış olabilir toplantıdan. Şimdi burada o toplantıdan onların çıkmış olması mutabakatın ortadan kalmış olduğu manasına gelmez. İki tane hukuk danışmanı var orada. Biz davet etmişiz. Sağ olsun Levent Dinçer kardeşimiz, avukat, üniversite de hocalık yapmış belirli bir kariyeri var. Bu işleri bilen, bize danışmanlık yap diye getirmişiz. Karşı tarafında Hakan Şen’in kendi özel avukatı var. Orada da Çiğdem Hanım var. İki avukat vasıtasıyla biz bu toplantıları yapıyoruz. Bakın buraya çok dikkat edin; hukuk danışmanlarının nezdinde altın hisse tartışılıyor ve mutabakata bağlanıyor. Şimdi burada ne diyor? ‘ Altın hissede diretildiği için bu iş burada durma noktasına geldi.’ Yine Ticaret ve Sanayi Odası’nın eline ateş topu veriliyor. Sanki suç bizde. Biz diyoruz ki bunu Ticaret Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı tarafından bu öngörülen şart dahi olsa yine de benimle alakası yok bunun. Ali Arıkan’ın telefonla beni arayarak “benim için sorun yok, ben çoğunluğa uyarım” dediği vakadır” dedi.

AV. DİNÇER “KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI”

Ereğli’de kurulacak olan liman için danışmanlık yapan Av. Levent Dinçer, kurulacak şirketin ana sözleşmesinin Ereğli Gemi Tersanesi Hukuk Danışmanı ile birlikte hazırladıklarını ve ortaklarında bunu onayladığını ifade etti. Dinçer, sözleşmenin TSO’nun statüsü gereği bakanlığa gittiğini belirterek, sözleşmeye ilavelerin bakanlık tarafından yapıldığını vurguladı. Dinçer konuşmasında şu bilgileri verdi; “Ticaret Odası’nın statüsü itibariyle konu bakanlığa gitti. İncelemişler bakanlıkta bazı ilaveler yapmış. Bu ilavelerle geldiğinde ortaya şu çıktı. Şimdi diğer bütün hissedarların hisseleri eşit aynı miktarda. Dolayısıyla genel kurulda oy eşit olarak kullanılır. Ticaret Odası’nın ise hissesi düşük,sembolik olarak. Ama bu durumda Ticaret Odası genel kurulda diğerlerinin nazarında eşit oy kullanamaz. Bunun üzerine Ticaret Odası kendi yolladığı sözleşmede ve öneride Ticaret Odası’nın hisselerine, dikkat ediniz; “Ticaret Odası’nın hisseleri” diyorum. Herhangi bir şahsın hisseleri değil, hisse odanındır. Burada önemli olan hisse tüzel kişiliktir. Bu nedenle Ticaret Odası tüzel kişiliğin adı malum Ticaret Odası’dır. Diğerlerinin yanında bir avantajı bir eşitliği olması düşüncesiyle bu hisseye altın hisse adını vermiş. Aslında altın hisse halk arasında kullanılan bir tabirdir. Aslı şudur; veto hakkı. Burada hepinizin aynı hissesi var. Bir benim eksik hissem var. Dolayısıyla size karşı karar alamam. Ama diyelim ki bende büyük bir şirketim veya kuruluşu temsil ediyorum. Olmadık bir karar çıkmaması için sizlerle eşit olabilmem için temsil ettiğim kuruluşun sizlerle eşit olabilmesi için veto hakkı tanınır. Bu ticari kanunun konusudur. Örneği Ereğli Demir Çelik’tir. Kamunun elindeki hisseleri satıldı, Ata şirketi aldı. Oradaki şirketlerin, kuruluşların sayın temsilcileri değil Hakan beyin baş hukuk müşaviri Çiğdem ve ben “şu neticeye vardık” beyefendilerde kabul ettiler. Netice şu ilk genel kurulda sözleşme değişikliğiyle bu veto Ticaret Odası’na tanınan vetoyu halk arasında altın hisse denirdi. Çünkü esas sözleşmede var.”

MİLLETVEKİLİ CANDAN’A ELEŞTİRİ

Liman konusu ile ilgili olarak konuşmadığını ancak Milletvekili Ercan Candan’ın kendisini suçlayarak “İşi yokuşa sürüyor, altın hisse istedi, yüzde 4 hisse istedi, bunlardan dolayı kaldı” şeklinde açıklamalar yaptığını ifade eden Tetiker “ Bunlardan dolayı kalmadığımı da anlatmak, Ticaret Sanayi Odası’ın da bu mücadeleyi sonuna kadar nasıl vermişim? Hangi engelleri aşmışım? Hangi lobileri aşmışım? Ben bunları en iyi kendi vicdanına bıraktım. Ha onların adını da inkar etmeyen var. Ne diyor ? “İnkar etsek Allah sorar bize” diyor Kamil Ustaoğlu. Ben helal ettim, ben kafama takmıyorum. Benim görevim. Şimdi Ticaret Sanayi Odası’ndakiler desinler ki; “Bizim şu sıkıntımız var” ayaklarıma taş değse yine koşarım. Ama şimdi burada kalkıp bir tarafı met etmek için bir tarafı da yok etmenin manası yok” dedi.Konuşmasında Milletvekili Ercan Candan’ı eleştiren Tetiker, 2012 yılında bu işin neden bitirilemediğini sordu. Tetiker konuşmasını şu sözlerle tamamladı; “Ben 2014’te göreve geliyorum. O güne kadar yapılmıyor bu işler. Madem bitecekti. O günlerde yapsın. İki sene, bu korkunç bir geleceği Kdz. Ereğli’nin. “Ekmek kavgası” diyen insanlar var. Bunları sorgulamıyor, sokak korsanlığı yapıyor. Bunu sorgulasın. Eğer gerçek samimi insanlar kim varsa Kdz. Ereğli’de sorgulanacak, olaylar bunlar. Senelerden beri bunlar niye sürüncemede kalmış. Senelerden beri Erdemir’le ilişkiler niye sürüncemede kalmış? Biz bunu sorguluyoruz, savaş meydanında savaş veriyoruz. O tarafta insanlar çiçek topluyor. Ne kolay hadise şark kurnazlığı, sokağa çıkalım ip atlayalım, bilmem ne duruşu yapalım, işte efendim kendimizi gösterelim. Bunların hepsi boş şeyler. Bu Ereğli’nin kurtuluşu veya ekonomik hadiseler basite indirgenecek veya basit meselelerle geçiştirilecek bir olay değil. Birlik beraberlik bozulmasın diye şimdiye kadar konuşmadım. Konuşan tarafta ben değilim. Konuşan taraf Doğan Gönüllü, telefonda bir şey soruyor. Oda kalkıyor diyor ki “bütün tersaneler hadisesini yokuşa süren Kdz Ereğli TSO’dur” diyor. Ben burada haksızlığa uğramış oluyorum. Haksızlığın ötesinde korkunç bir itham bu. Ben ekonomik bir kurumum. Bu kadar emek vereceksin, ondan sonra karşında bunları göreceksin.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL