logo

AÇIKLAMARA RAĞMEN ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR…

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, OYAK/ERDEMİR’in, mahkeme kararıyla durdurulmasına rağmen, Kızılcapınar Barajı’nda kaçak inşaat yaptığını canlı yayın görüntüleriyle kamuoyuna açıklamıştı. Mahkeme kararına rağmen ERDEMİR’in HES inşaatına devam ettiği ve binanın makaslarını vinç ile yerleştirdiği kameralara yansıdı

 

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında, OYAK/ERDEMİR’in, mahkemenin durdurma kararına rağmen Kızılcapınar Barajı’nda kaçak HES yapımına devam ettiğini canlı yayın görüntüleriyle açıklamıştı.

 

AÇIKLAMARA RAĞMEN ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR…

 

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın açıklamasının ardından ERDEMİR tarafından Kızılcapınar barajında HES çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiği öğrenildi. Kameralara yansıyan görüntülerde ERDEMİR’in çalışmayı durdurmak yerine inşaata devam ettiği ve yapılan binanın makaslarını vinç ile yerleştirdiği o anlar kameralara yansıdı. Binanın dış kaplama malzemelerinin de TIR’lar ile getirildiği alanda ki çalışmanın Pazar günü de devam edeceği ve en geç Pazartesi gününe kadar mevcut çalışmanın tamamlanacağının hedefleneceği öğrenildi.

 

POSBIYIK YALNIZ BIRAKILIYOR…

 

OYAK/ERDEMİR’in, mahkemenin durdurma kararına rağmen Kızılcapınar Barajı’nda kaçak HES yapımına devam ettiği görüntülenirken Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın Ereğli’nin haklı davasında Siyasi ve STK’lar tarafından yalnız bırakıldığı gözlerden kaçmadı.

 

VALİLİK GÖZ MÜ YUMUYOR?…

 

Haber merkezimizin emin kaynaklardan aldığı bilgilere göre Zonguldak Valiliği mahkeme kararının uygulanmasına 19.10.2020 Pazartesi günü mesai bitimine kadar göz yumduğu yönde.

OYAK-Erdemir yönetimi tarafından yapılan çalışmanın ise aynı gün ve saatlerde tamamlanacağı öğrenilirken, içinde bulunduğumuz saatlerde kaçak binaya çatı makasları atılmış çatı kaplama sacları inşaat alanına tır ile giriş yaptığı da görüntülendi.

 

AÇIKLAMA ŞU ŞEKİLDEYDİ…

 

AKM Nikah Salonu’nda geçtiğimiz gün basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Posbıyık, kaçak inşaat çalışmalarının görüntülerini ve fotoğraflarını paylaştığı toplantısında “Buradan ihbarda bulunuyoruz. Devletimizin tüm birimlerine saygımızdan, hukuki bildirimlerimizi yaptık. 3 gün bekleyeceğiz, inşaat çalışmalarını mahkeme kararına rağmen derhal durdurmazlarsa cezai işlem için Cumhuriyet Savcılığına başvuracağız” diyerek kararın iptali ile ilgili de belgeleri ile açıklamada bulunmuştu.

 

Ereğli Beleidye Başkanı Halil Posbıyık, mahkeme kararını da açıkladığı konuşmasında

“Bugün önemli bir Ereğli meselesi için bir araya geldik. İlçemizin, Kızlar Çayı (Gülüç Çayı) üzerinde Erdemir Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Kızılcapınar Hidroelektrik Santrali Projesi’ kapsamında Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 11.10.2019 tarih ve E.13879 sayılı yazısı ile bildirilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 08.10.2019 tarih ve E-201910 sayılı ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı ile çalışmalar başlatılmıştı.

Biz de Ereğli Belediyesi olarak ‘Elektrik Santrali yapacaksanız, bunun mutlaka olması lazım. Boşa su akmaması lazım. Bunu Ereğli Belediyesi ile Ereğli halkı ile beraber yapalım. Biz de sizlere yardım edelim’ dedik. Ancak bizi dinlemediler. Bakanlıktan karar aldırdılar, ÇED’e gerek yoktur diye… Bizim de hakkımız olan barajda Re’sen HES yapmaya kalktılar. Geçmiş dönemde hukuksuz bir protokol yapılmış. Kuraklık döneminde yüzde 95 kotuna geldiklerinde Ereğli halkının suyunu kesmek için bir protokol… Biz de Ereğli halkının hukukunu korumak için derhal mahkemeye başvurduk. Karar iptal edilsin, halkın önünde ÇED yapılsın, dedik. Zonguldak İdare Mahkemesi’nin 2019/1002 E, 2020/606 K sayılı kararı ile 18.09.2020 tarihinde Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı’nın açtığı dava kapsamında ‘Re’sen ÇED’ kararı iptal edildi. Karar, yazımı tamamlandıktan sonra 6.10.2020 tarihinde hem tarafımıza hem de davalı idare olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na elektronik ortamda tebliğ edilmiştir. Bu ne demektir; ‘Mahkeme olarak ben iptal ettim, karar verdim çalışmaları olduğu gibi durdur’ demektir. Yeniden ÇED yapılacak demektir. Hatırlayacağınız üzere 07.10.2020 tarihli Belediye Meclis toplantısında, gündem dışı konuşmamda söz konusu kararı kamuoyu ve basın ile paylaştım. Mahkemeyi kazandık, Ereğli halkı kazandı. Bu konuşmamda derhal inşaat faaliyetlerinin mahkeme kararı gereğince durdurulması gerektiğini belirttim” şeklinde açıklamada bulunmuştu.


Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx