logo

19 Mayıs törenle kutlandı…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası töreni gerçekleştirildi.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 102’nci yılında Karadeniz Ereğli’de, ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası’ nedeniyle Devrim Bulvarı Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Kademeli Normalleşme döneminde Koronavirüs tedbirleri alınarak düzenlenen törende öncelikle Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş ve öğrenciler  tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Karadeniz Ereğli Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Karadeniz Ereğli Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Serkan Keleş  konuşmasında “19 Mayıs 1919 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milletin bağımsızlık inancından aldığı güçle milli mücadeleyi başlattığı tarihi bir gündür. Emperyalist, sömürgeci, işgal kuvvetlerine karşı verdiğimiz mücadelede, milletimizin sarsılmaz ve kararlılıkla, birlik ve beraberlik içinde yeniden ayağa kalkmak için öne atılmış önemli bir gündür. Kurtuluşa giden süreçte diğer mazlum milletlere de örnek teşkil eden, asil milletimizin kadın erkek, genç yaşlı demeden canları pahasına omuz omuza verdiği kurtuluş savaşı, onurlu mücadele sonrası zaferle sonuçlanmış, ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile bugünkü güçlü Türkiye’nin temelleri atılmıştır. Büyük Atatürk en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti, geleceğimizin teminatı gençlere emanet ederek onlara ne kadar güvendiğini göstermiş milli mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs günü gençlere bayram olarak hediye etmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerine sımsıkı bağlı, gençlerimiz ile geleceğe yürüme, bu yolda onlara yol arkadaşlığı yapmak bizim için büyük bir gurur vesilesidir. Bunu yaparken nesillerimizin geçmişleri ile, ecdadımızın mirası olan medeniyet mirasında bağlarını güçlendirmeyi de çok önemli görev kabul ediyoruz. Devletimizin bir rüya çınarı olduğunu unutmadan yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’mizin yükselişi sadece bizlerin değil, gönül coğrafyamız için de hayati derecede önem arz etmektedir. Hak ve adaletten başka terazi, ahlak ve imandan başka huzur, ilim ve irfandan başka yol olmadığını idrak etmiş, milletin bağrına devletin nasıl hizmet edeceğini düşünen nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz. Biliyoruz ve inanıyoruz ki, bir toplumda genç nesiller geçmişinden habersiz temel değerleri ve geleneklerine yabancı yetişir ise o ülke kendine sağlam bir gelecek inşa edemez. Semalarında ezanların çınladığı, ufuklarında al bayrağın dalgalandığı özgür, bağımsız, güçlü bir ülke olarak milli mücadelemizin 102. yılında hep beraber geleceğe koşalım…” dedi Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen tören, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlenen ulusal ve yerel yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerinin takdim edilmesi ile devam etti.

19 Mayıs, İlçe Kaymakamlığı tarafından düzenlenen çeşitli etkinlikler ile gün boyu devam edecek.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene Karadeniz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün, Karadeniz Ereğli  Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyasi partilerin İlçe Başkanları ve Yönetim Kurul Üyeleri, Karadeniz Ereğli Kaymakamlığı Daire Müdürleri  Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı. .

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.