logo

İSTANBUL’DA 1 GÜNDE FETHEDİLMEDİ…

Hayal mi? Gerçek mi?

Merhaba Sayın okurlar,

Son günlerde ülke gündemini bir hayli meşgul eden konuyu ele alarak başlamak istiyorum. Dış Ticaret’in Türk Lirası ile yapılması…

Kimine göre hayal ürünü olan, kimine göre ise Türk ekonomisine tam anlamıyla bağımsızlığını kazandıracak olan bu atılımı gelin hep birlikte ele alalım.

 

Türkiye’nin 2010 yılında Türk Lirası ile yapılan dış ticaretteki payı yüzde 2,3 idi. Her ne kadar ekonominin yansımaları kötü görünse de şu anda bu rakam yüzde 6,3 bandına ulaşmış durumda. Başkan Erdoğan’ın 2017 yılında işaret ettiği Türk Lirası ile ticaret hadisesi büyük bir proje olarak ele alındı ve Ekonomi Bakanlığı’nın 2018-2022 Stratejik Planlamasında kendine yer buldu. Bu beş yıllık sürecin sonunda hedeflenen oran ise yüzde 15.

 

 Bu olay ile sokağın nabzı tutulduğunda genel olarak hayal ürünü olduğu, çok zor, hatta imkansız olduğuna dair görüşler hakim. Diğer yandan Vatan,Millet,Sakarya diyerek sonuna kadar bu atılımı destekleyen insanların sayısı da azımsanamayacak kadar çok.

Peki Dış Ticaret’te Türk Lirası’nın hüküm sürmesinin şartı nedir?

ÜRETMEK, ÜRETMEK , ÜRETMEK…

Çünkü ihracatta ürettiğiniz mal üzerinde söz sahibi olup, Türk Lirası kullanımını yaygınlaştırabilmek, ithalatta Türk Lirası kullanımından çok daha kolay ve kabul ettirilebilir bir yol.

 

 Eğer ki, bu planlama düzgün yürütülür, istenilen oranda dış ticaret payına ulaşılırsa, ben de bu atılımın çok başarılı olacağı kanısındayım. Hatta ve hatta bu atılımda büyük şirketlerin bu politikaya sonuna kadar sahip çıkması ve arkasında durması gerektiği taraftarıyım. Şu noktada devleti bu hamlesinden dolayı küçümsemenin, destek olmak yerine köstek olmanın bize yarardan çok zarar getireceği su götürmez bir gerçektir.

 

  Bu atılımın tabi ki kısa vadede hayata geçmesi mümkün değil. Fakat, benim naçizane tavsiyem üretin, inanın, destekleyin. Belki kısa vadede hayata geçmesi mümkün değil ama unutulmamalı ki İstanbul da 1 günde fethedilmedi..

Umut Karadaş

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş