logo

Eğitim Şart…


facebooktwitter
KAAN KOCAMAN
gercekeregli@gmail.com

Hatırlarmısınız bilmiyorum. Ünlü komedyen Cem Yılmaz “Eğitim Şart” demiş ve tüm Türkiye’de fenomen bir söz haline gelmişti.

Bizim meslekte birilerine de eğitim emin ol mutlak şart.

Gelelim asıl konuya…

Pazar günü (5 Haziran) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Ereğli’de yapılması planlanan Anadolu Lisesi yerini incelemeye gelecek. Öncelikle bir Ereğlili olarak başta Hisarcıklıoğlu’na ve tabi ki bu işin mimarı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş’e teşekkür ederim.

Ereğli’mize bir çivi çakanın 40 yıl kölesi” olurum mantığını taşıyorum. Lakin şöyle bir durum var. Kdz Ereğli’deki eğitim camiasını ve okulların yeterlilik düzeyini en yakından bilen birisi olarak ilçemizin Anadolu Lisesi’ne ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Emin olun eğitim camiasındaki yetkili birçok isimde benimle aynı fikirde…

Zira Ereğli’nin eksiklerine bakıldığında ve gençler arasında hasretle beklenen lise Spor Lisesi’dir.

Bu gerçeği herkes biliyor. Ama ne hikmetse dile getiremiyor. Bunun asıl sebebi 2015 yılında Zonguldak’ta yapılması planlanan spor lisesi için Kdz Ereğli’de hayırsever İzmirlioğlu ailesi okulun yapımını üstelenmiş ancak yer olmadığı gerekçesi ile dönemin siyasilerinin konu ile ilgilenmemesinin ardından spor lisesi Eren Enerji Spor Lisesi olarak Kilimli ilçesine kaydırılmıştı.

Eğer yanılmıyorsam Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatı gereği bir ilde 1 tane spor lisesi olabiliyor. Tabi nüfus oranı da bunda etkili faktörler arasında yer alıyor.

Sosyal Bilimler Lisesi olarak yola çıkılan ve Anadolu Lisesi olarak anılan yapımı planlanan bu okul inşallah Spor Lisesi olarak temellerini atar.

Eksik olan ve ilçede olmayan eğitim kurumlarının yapılması ilçeye en büyük katkıyı sağlayacaktır. Açmış olmak için okul açmak milli servete zarardır.

Kilimli’de hizmet veren 60 kontejanı olan, 81 öğrencili, 11 öğretmenli ve 10 derslikli Spor Lisesi’nin birde Kdz Ereğli’de olduğunu düşünürsek rakamların bu kadar küçük olmayacağına emin olabilirsiniz. Zira mevcuttaki bu okulu birçok öğrenci istediği halde okulun yeri ve fiziki imkanlarını öğrendikten sonra talep etmekten vazgeçiyor.

Sonuç olarak Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş’in bu durumu değerlendireceğini ve gençlerin sesi olacağını ümit ediyorum.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 1 yılda Mahmut Özer…

  08 Ağustos 2022 Eğitim, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer bakanlık görevinde 1 yılını tamamladı. Özer, halk tabiri ile “mutfaktan gelen bakan” olarak bilinen ve bakanlıktaki işleyişin yanı sıra sorunları birebir yaşayan birisi olarak büyük bir yükün altına girdiğinin farkındaydı. Bakan beyin ilk icraatı sendikalar ile bir araya geldiğindeki fotoğrafta ortaya çıkıyordu. Daha önceki Milli Eğitim Bakanları yetkili sendikayı yanına oturtur, diğer sendikaları karşısına alırdı. Ama Mahmut Özer yetkili sendikayı da karşısına oturtarak “bakanlığı personeli il...
 • Eğitim Şart…

  04 Haziran 2022 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Hatırlarmısınız bilmiyorum. Ünlü komedyen Cem Yılmaz “Eğitim Şart” demiş ve tüm Türkiye’de fenomen bir söz haline gelmişti. Bizim meslekte birilerine de eğitim emin ol mutlak şart. Gelelim asıl konuya… Pazar günü (5 Haziran) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Ereğli’de yapılması planlanan Anadolu Lisesi yerini incelemeye gelecek. Öncelikle bir Ereğlili olarak başta Hisarcıklıoğlu’na ve tabi ki bu işin mimarı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş’e teşekkür ederim. “Ereğli’mize bir çivi çak...
 • Pri Reis ve Halk Eğitim…

  21 Nisan 2022 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bir toplumun eğitim kalitesi benim felsefemde varoluş veya yok oluş dengesini belirler. Buradan yola çıkarak Ereğli Milli Eğitimi’ni masaya yatırmak istedim. Pri Reis ve Halk Eğitim… Aklıma geldiği kadarının yanı sıra muhataplardan edindiğim birkaç konuyu yazarak kamuoyunun da bilmesinde yarar olduğunu düşündüğüm konuları sizlerle paylaşayım. Pri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; Geçtiğimiz aylarda Alaplı İSG Uzmanı olarak görev yapan ve aynı zamanda Pri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü yapan Nizamettin Anotoğlu...
 • Ne de olsa Zonguldak çalışanı sevmez.

  04 Nisan 2022 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

    Hani bir söz vardır ya “bazen iyi şeyler de olmuyor değil” deriz. Bu yazımda Zonguldak’ta iyi olduğuna inandığım şeyleri yazmak istedim. Ben eğitim sevdalısı bir gazeteciyim. Çünkü biliyorum eğitim ülkenin geleceğidir. Eğitim iyi olursa gelecek güzel olur. Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Mahmut Özer Zonguldak ziyaretinde ilimize 350 Milyon TL bir kaynak aktaracağını söyledi. İnanın halk tabiri ile “eli öpülesi” Bakanımıza “eğitim gönüllüsü” olarak şükranlarımı sundum. Mahmut hocamız ülkemiz ve Zonguldak için bir şanstır....