logo

“TÜM SORUNLARI ÇÖZECEK GÜÇTEYİZ”

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından ilk toplantısını yaptı. Toplantıda, Başkanvekilleri, Katip Üyeler ve ihtisas komisyonu seçimleri gerçekleştirildi.

Karadeniz Ereğli Belediye Meclisi, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından ilk toplantısını Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi Belediye Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirdi.  CHP’den 20, AK Parti’den 11 üyenin tam kadro hazır bulunduğu toplantıya Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık meclis üyelerinin alkışları arasında girdi.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, gündem dışı konuşmasında, Ereğli halkının teveccühüyle 31 meclis üyesinin seçildiğini belirtti.

Belediye Başkanı Posbıyık, Seçim esnasında seviyeli, demokratik, karşılıklı sevgi, saygı kuralları çerçevesinde gerçekleştirilmesinden ötürü kamu görevlileri ve siyasi parti temsilcilerini kutladı.

Posbıyık şöyle dedi:“Seçimde 31 arkadaşımız meclis üyesi seçildi. Benim için 31 arkadaşımın hepsi değerli insanlar. Hepsi de çok değerli insanlar. Birbirlerinden hiçbir farkı yok. O parti, bu parti diye hiç birini düşünmüyorum. Hepimiz Ereğli sevdası için yola çıktık. Diğer partiden gelen arkadaşlar da, bu partiden seçilen arkadaşlar da, belediyenin büyük sorunları var, bu sorunların çözümlerini bu arkadaşlar çözebilir diye Ereğli halkı tarafından seçildiler. Hangi partiden, hangi siyasetten gelirlerse gelsinler, hepsi benim arkadaşlarım. Bütün meselemiz Ereğli’nin sıkıntılarını kol kola vererek, birlik beraberlik içinde çözüm yollarını bulmak bizim görevimiz. Hatta Ereğli halkının bizim üzerimize bıraktığı çok önemli yüklerden birisi, bu sorunların hepsini hep birlikte aşmak zorundayız, buna mecburuz.

Ereğli halkı 118 bin kişiden 31 kişiyi seçip, biz size güveniyoruz, siz bu sorunları çözersiniz diye ağır bir yük yükledi bize.  Belediye başkanı olarak bana da. Hep beraber büyük bir gayret içerisinde bu sorunları çözmeye çalışacağız. Benim yaklaşımım, hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, Ereğli’de yaşayan 118 bin kişi hepsi benim canım, arkadaşım, kardeşim. Ereğli’de yaşayan insanları seviyorum. Bugün belediye başkanı olmamın tek nedeni Ereğli halkına borcumdan dolayı. Bütün meselem Ereğli’nin birikmiş sorunlarını çözmek. Onun için benimle bana yardımcı olacak, önümü açacak, projeler üretecek 31 tane meclis üyesi arkadaşım ve çok değerli Ereğli Belediyesi personeli var. Hepsi güvendiğim arkadaşlar. Onlarla birlikte hepsini çözeceğiz.”

“TÜM SORUNLARI ÇÖZECEK GÜÇTEYİZ”

Posbıyık, ilçenin sorunlarının çözümü için birliktelik mesajları verdiği konuşmasına şöyle devam etti:

“İletişim en önemli konu.  Yıllardan beri siyaset yapıyoruz. Hep aramızı açmak için birtakım problemler sokarlar. Lütfen birebir konuşalım. Gıyabımızda söylenen lafların hiçbirine inanmayalım. Seçilen arkadaşlarımıza sizlerin huzurunda bir kez daha tebriklerimi sunuyorum. Çalışma dönemimizin hayırlı  uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah Ereğli’nin belli sorunlarını bu dönemde aşacağız. Üniversite sorunu var, tersaneler var, bunların hepsini çözeceğiz. Çözülmeyecek sorunlar değil. Hepsini çözecek güçteyiz. Bütün mesele siyasi parti ilçe başkanları ve milletvekilleri, hangi partiden olursa olsun, bir araya geleceğiz. AK Parti İlçe Başkanı, MHP İlçe Başkanı, DSP ilçe Başkanı, Saadet Partisi İlçe Başkanı; hepimiz bir araya geleceğiz. Bireysel işlerimizi görmeyeceğiz. Ereğli’nin sorunları, işsizlikten kıvranan insanlar var, esnaflar dükkanlarını siftah etmeden kapatıyorlar.  Perişan vaziyetteler. Hiç ummadığınız insanlar yumruk gibi kravat takmışlar ama içleri yanıyor. Dolayısıyla bunu kenardan seyretmek dinimize, imanımıza da yakışmaz. Bunları hep beraber çözmeniz lazım.”

“İSMİMİZİ EREĞLİ TARİHİNE YAZDIRMA FIRSATIMIZ VAR”

Ereğli Belediye Başkanı, kendisi de dahil olmak üzere meclis üyelerinin üstündeki tarihsel sorumluluğa ise şu ifadelerle dikkat çekti:

“Bunun için de sadece belediye başkanı değil, yaşı sizden büyük bir ağabey olarak, benim önderliğimde hep beraber bunları çözmeye çalışacağız. Zaman zaman üniversite konusunda, diğer konularda, diğer siyasi partilerin ilçe başkanlarını, bizimki de dahil önümüze katacağız. Ankara’ya gideceğiz, bakanlıkların önünde yatacağız. Ereğli’de ağlayan kimse yok şu anda. Ağlamayan çocuğa meme vermezler. Ereğli’de de ağlayan kimse olmadığı için maalesef şu anda hiçbir derdimize çare olmadılar. Ben inanıyorum ki 31 arkadaşımla birlikte Ereğli’mizin sorunlarını hep beraber çözeceğimize inanıyorum. Bu işler böyle başlar, eğer doğru çalışmazsak, iyi gitmezsek, halk defterimizi dürer.  Her seçim sonunda böyledir bu iş. Belli bir birliktelik içinde, sorunların çözümü için herkesin elini taşın altına koyacağına inanıyorum. Bütün meclis üyelerine hayırlı uğurlu olsun,  Allah yolumuzu açık etsin, iyi işler yapmayı kısmet etsin. Bu dünya boş. Maddiyat tabii ki önemli ama önemli olan arkanda hoş bir seda bırakmak, bir eser bırakmak, Ereğli tarihine ismini yazdırmak. Allah bize bu fırsatı verdi. Yapacağımız başarılı çalışmalar neticesinde ismimizi Ereğli tarihine yazdırabiliriz. İnşallah arkada hoş bir seda bırakırız. Önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tüm meclis üyesi arkadaşlarımızı kutluyorum.”

KATİP ÜYELER; BAŞKAN VEKİLLERİ VE ENCÜMEN SEÇİMLERİ

Yeni dönemin ilk toplantısı dolayısıyla meclis üyeleri ve hazırun 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu.

Belediye Meclisi toplantısı en genç üyeler sıfatıyla  Fuat Ulaş ve Emrah Karaaslan’ın geçici katip üyeliklere atanması ile başladı.

Mecliste gizli oy ile gerçekleştirilen seçimde katip üyeliklere 31 Oy alan Emrah Karaarslan ve Gönül Çelik seçildi. Yedek Katip Üyeler ise Naciye Tozkoparan ve Yaşare Aydın oldu. Karaaslan ve Çelik, daha sonra geçici katip üyelerin yerini aldı.

Daha sonra 1. Ve 2. Başkan vekili seçimleri yapıldı. Satılmış Yiğit 29 oyla 1. Meclis Başkan Vekili, Cengiz Güneş ise 28 oyla 2. Başkan vekili olarak seçildi.

 Belediye encümenine ise 20’şer oy alan Sertan Kuzu, Yaşare Aydın ve Tarkan Atik seçildi. AK Parti’nin encümen üyesi adayları Mustafa Kocatürk, Ayhan Erol ve Zafer Yalman ise 11’er oyda kaldı.

İHTİSAS KOMİSYONLARI

Yasa gereği meclis toplantısında ihtisas komisyonlarına da seçimler gerçekleştirildi. 1 yıllığına seçilen ihtisas komisyonu üyeliklerinin 5 üyeden oluşması k arara bağlandı. CHP’nin 3, AK Parti’nin ise 2 üye belirlemesinin ardından açık oylama yapıldı.

Buna göre, Plan Bütçe Komisonuna CHP’den Yaşar Balcı, Cengiz Güneş ve Naciye Tozkoparan, AK Parti’den ise Numan Korkmaz ve Zafer Hüseyin Durmaz seçildi.

İmar Komisyonu ise CHP’li üyeler Haluk Okur, Fikret Aydeniz ve Yılmaz Partlak; AK Partili üyeler Mustafa Kumaş ve Fuat Ulaş’tan oluştu.

Hukuk İşleri Komisyonu ise CHP’den Gönül Çelik, Mehmet Tayyar Mendeş ve Mehmet Akçakaya, AK Parti’den Gülsemin Hasçelik ve Yahya Çakır isimlerinden oluştu.

Toplantıda kalan maddelerin bir gün sonra 14.00’te ele alınması kararlaştırıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx