logo

“TEMSİL HAKKI SAĞLANMALIDIR…”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karadeniz Ereğli  İlçe Başkanı İsmail Fota ve İl Genel Meclis üyeleri bir basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendirdiler. 

CHP Karadeniz  Ereğli İlçe Başkanı İsmail Fota ve İl Genel Meclis üyeleri parti binasında basın toplantısı düzenledi.  CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri Hayrettin Kartal, Mehmet Aksoy ve Şanver Akdağ da hazır bulunduğu basın toplantısında İlçe Başkanı İsmail Fota, gündemi değerlendirmek, ilerleyen süreçte izleyecekleri yol haritasını belirlemek ve il genel meclisinde yapılacak çalışmalar hakkında açıklamalar yapmak için bir araya geldiklerini söyledi.

 Cumartesi günü Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın yapmış olduğu toplantıya katıldıklarının altını çizen Başkan  Fota, OYAK yönetimini emeğe saygılı olmaya davet etti.

Fota, konuşmasında şu görüşlere de yer verdi;

“Cumartesi günü Belediye Başkanımız Halil Posbıyık’ın  yapmış olduğu toplantıyı katıldık,  biz de oradaydık. Bu toplantıda Erdemir Karadeniz Ereğli’ye mutlaka yüzünü dönmeli, spor faaliyetlerine, sosyal yatırımlarına dönmeli Karadeniz Ereğli’yi ayağa kaldırmasını  istiyoruz.  Emeğin en yüce değer olduğunu kabul ediyoruz. Erdemir yönetimini, OYAK yönetimini de emeğe saygılı olmaya davet ediyoruz. Erdemir çalışanlarının sosyal güvencesini nasıl kendine şiar edindiyse, emeğe de saygı duymasını, sportif branşlarda başarılı çalışmalar yapmasını istiyoruz. Sonra Erdemir Genel Müdürü randevu taleplerimize pek yer vermiyor, bugün de aradık kendisini; lütfen daha duyarlı olmaya kendisini de davet ediyoruz.” 

SİYASİ PARTİLERLE BİR ARAYA GELDİK…

İlçedeki siyasi partilerin ilçe başkanları olarak yemekte bir araya geldiklerini söyleyen  Başkan Fota, “Dört Siyasi Parti İlçe Başkanımızla  beraber bir araya geldik.  Bu yemekte öncelikli hedeflerimiz sırayla; Karadeniz  Ereğli’nin il olması sorununu daha yukarılara kadar taşıyacağız, beraber hareket edeceğiz.  Karadeniz  Ereğli’ye üniversite açılması için ortak çalışmaya karar verdik. Ankara’daki görüşmelere hep beraber gideceğiz. Bu faaliyetlerimizi en üst noktaya kadar taşıyacağız. Askeri limanın Karadeniz Ereğli’nin ekonomisine açılması için Ankara’da görüşmeler yapacağız. Bu konu  çok önemli, Karadeniz Ereğli ekonomisinin canlanması lazım. Şimdi sadece Ereğli’yi Erdemir’e bağlı olarak görmemek lazım. Birinci önceliğimiz il, ikinci önceliğimiz üniversite, üçüncü önceliğimiz ekonomi ve limanın açılması olmalı. Kahverengi’nin önünden Göztepe’ye bir teleferik projesini hayata geçirmeliyiz. Ereğli’ye gelen insanlarımız üç saat sahilde geziyorlar ondan sonra Ereğli’yi terk edip gidiyorlar. Onların Ereğli’de kalabilmesini sağlamak zorundayız. Yani daha çok onların gezmesine, eğlenmesine olanak sağlamak zorundayız. 16 Ekim’de genel merkezimizle randevu talebimiz var. Bu işleri orada da konuşacağız”

Başkan Fota, Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin bir kreş yapması talebinde bulundu ve “Yine Kız Yurdu, Erkek Yurdu ve Ereğli Belediyesine bağlı bir misafirhane yapsın. Karadeniz Ereğli’ye gelen konukların kalabileceği bir yerimiz yok. Toplumsal muhalefeti açmamız lazım. Yani birebir AKM’deki toplantıyı ben yeterli bulmuyorum. Bunun öncesinde siyasi parti başkanlarıyla belediye başkanının ortak fikirde anlaşması gerekiyor. Toplumsal muhalefeti bu şekilde geliştirirsin. Biz sadece Karadeniz Ereğli’de ilçe başkanı değiliz. Burada Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Merkezini  temsil ediyoruz.”

 Fota, 28 Ekim’de parti örgütü olarak Cumhuriyeti n 96’ncı yılı nedeniyle Eski Bağlık Gazinosu’nda Cumhuriyet Balosu düzenlediklerini de dile getirdi.

KARTAL, İL GENEL MECLİS ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ…

Karadeniz Ereğli CHP İl Genel Meclis üyeleri adına konuşma yapan Hayrettin Kartal, konuşmasına   Suriye’de, silahlı kuvvetlerimizin başlattığı Barış Pınarı Harekâtında şehit düşen Mehmetçiklerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar, ordumuza üstün başarılar dileyerek başladı.

Kartal,  birkaç aylık periyotlarla da olsa, İl Genel Meclisindeki çalışmaları, görüş ve düşünceleri Karadeniz Ereğli kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

CHP İl Genel Meclis Üyesi Hayrettin Kartal, konuşmasında şu görüşlere yer verdi;

“31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Karadeniz Ereğli’yi temsilen 3 arkadaşımla birlikte İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildik. Bu seçimlerde bize destek veren yüm partililerimize ve tüm vatandaşlarımıza içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. 6,5 ay önce seçildiğimiz bu görevle ve İl Genel Meclisinde yaptığımız çalışmalarla ilgili birkaç aylık periyotlarla, kamuoyunu bilgilendirmek düşüncesindeydik. Ancak 31 Mart seçimleri ardından yenilenen 23 Haziran İstanbul seçimleri ve İlçe örgütümüzde belirsizlikler nedeniyle bugünlere kaldı.  Artık bundan sonra, birkaç aylık periyotlarla da olsa, sizlerin karşısında olacağız, İl Genel Meclisindeki çalışmalarımız, görüş ve düşüncelerimizi Ereğli kamuoyuyla paylaşacağız.

“GÖREVİMİZ KIRSAL ALAN…”

Bilindiği gibi, İl Özel İdareleri, Anayasamızın 127. maddesi çerçevesinde yürürlüğe giren 5302 sayılı İl Özel İdareleri kanunu hükümlerine göre görev yapmaktadır. Görev alanı ise, kırsal alanda temel altyapı hizmetlerini, il genelinde ise birçok görev ve sorumluluk üstlenerek, bakım ve onarım hizmetleri ile kültür, spor, sanat, turizm ve tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirerek, ilin sosyo-ekonomik ve kültürel alanda gelişimini sağlamaktır.

“TEMSİL HAKKI SAĞLANMALIDIR…”

Zonguldak, Cumhuriyetimizin ilk ilidir. Dolayısıyla İl Özel İdaresi de yaklaşık yüzyıllık kurumsal kimliğe ve deneyime sahip, köklü bir Cumhuriyet kurumudur.

Zonguldak’ın toplam 327 köyü vardır. Karadeniz Ereğli’de ise 93 köyümüz var ve en çok köye sahip ilçemiz Karadeniz Ereğli.

Köylerimizin öncelikli sorunlarının başında yol,su,kanalizasyon, çöp ve atık sorunları gelmektedir. 2019 yılı yatırım programına baktığımızda yol, su ve kanalizasyonun ağırlığı görülmektedir. 2019’un sonlarına yaklaştığımız bu günlerde, bu yıl içinde Kdz.Ereğli’de programa alınan 16 köyümüzde 1 ve 2 kat sathı asfalt kaplama, bozulan tüm köy yollarımızda rotmiks, yani yama ve tamirat işleri devam etmekte, yıl sonuna kadar da büyük ölçüde programa uygun olarak bitirilmiş olacaktır. Ayrıca yine 9 köyümüzde tesviye,stabilize kaplama ve onarım programı devam etmektedir. Yine Üçköy ve Süleymanbeyler Köyü içme suyu inşaatı bu yıl içinde bitirlmiş olacaktır. Yine program içinde yer alan 16 köyümüzde içme suyu sondaj-Etüt proje programları çalışmaları sürmektedir.

Ekim 2019 İl Genel Meclisi oturumlarında görüşülerek onaylanan, Zonguldak İl Özel İdaresi 2020-2024 yıllarını kapsayan 5 yıllık stratejik planda da belirtildiği gibi, öncelikli  olarak yol, su, kanalizasyon, çöp ve katı atık sorunlarının çözülebilmesi büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca 2019 yatırım programına alınmayan Karadeniz Ereğli Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan çalışmalarda ağırlıklı olarak içme suyu, yol ve kanalizasyon sorunlarının çözümü üzerinedir. Ancak Karadeniz Ereğli Köylere Hizmet Götürme Birliğinin bu yıl ki çalışmaları ile ilgili elimizde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu konuda Sayın Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu ile yaptığımız görüşmede, köy muhtarlarımızla yapılan bölge toplantılarına bizlerinde çağırılmasını, birliğin köylerimizde yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verilmesini talep ettik. Şu ana kadar birliğin muhtarlarımızla yaptığı toplantılara çağrılmadık ve yazılı bir çalışma raporu verileceği söylenmesine rağmen 3 aydır da tarafımıza bir rapor verilmedi. Ancak kendi kişisel ilişkilerimizle sınırlı düzeyde bilgi edinmeye çalışıyoruz.

Burada yeri gelmişken gerek il encümeninde ve gerek köylere hizmet götürme birliklerinde katılımcılığı, şeffaflığı, denetlenebilirliği, eşit ve adaletli bir hizmeti sağlayabilmek için seçimlerde partilerin aldığı oy ve çıkardığı meclis üyesi oranında “Temsil Hakkı” sağlanması gerektiğini özellikle vurgulamak istiyoruz.

Bu konuda İl Genel Meclisi İhtisas Komisyonları örnek alınabilir, katılımcılık ve şeffaflık için yasal bir düzenleme rahatlıkla getirebilir. Biz önümüzdeki dönemde bununla ilgili bir çalışmayı, parlamentoya getirebilmenin çabası içinde olacağız. Çöp ve katı atık sorunu, kanalizasyon sorunu tüm köylerimizde en büyük sorunlar olmaya devam ediyor. Bu sorunları ciddi çevre kirliliği oluşturuyor. Dere ve akarsu yatakları, güzelim ormanlık alanları çöp ve katı atık yataklarına dönüşüyor. Çevre duyarlılığı konusunda köylülerimizi vatandaşlarımızı bilgilendirmek, eğitmek için çok daha ciddi çalışmalar içerisinde olmak gerekiyor. Yaz aylarında sorunu had safhaya çıkıyor çoğu zaman bazı köylerimiz patpatlarla su taşımak zorunda kalıyor. Birçok köyümüzden bize tankerle su isteğinde bulunuyor. Ve biz köylerimizin bu su talebini, Kdz.Ereğli belediyemizin su tankerleriyle karşılayabiliyoruz.

Bu konuda Karadeniz Ereğli Belediye Başkanımız Sayın Halil Posbıyık’a ve belediye yetkililerine köylülerimiz adına teşekkür ediyoruz.

Köy gençlerinin spor ve kültürel hizmetlerden yararlanabilme olanakları yok denecek kadar az. Köylerimizin spor ve kültürel hizmetlerden yararlanabilmesi için gerekli alan ve mekanları mutlaka ivedilikle yaratmak için daha ciddi, gerçekçi çalışmalar yapılmalıdır.

Tüm bu sorunların çözümü için elbetteki daha büyük kaynaklara ödeneklere ihtiyaç var.

“HİZMET ALMADA GERİLERDEYİZ…”

Zonguldak Genel Bütçeye katkı sağlamada ilk 15 il arasına girmesine rağmen, hizmet alma noktasında 40’ıncı, 50’inci sıralardadır. Örnek vermek gerekirse komşu il Kastamonu’ya 2019 KÖYDES ödeneği 72 milyon lira verirken, Zonguldak’a 38 milyon veriliyor. Bu haksız ve adaletsiz durum acilen düzeltilmeli, Zonguldak köyleri hak ettiği eşit ve adaletli hizmeti, ödeneği mutlaka almalıdır. Bu konuda genel iktidar yetkililerine ve milletvekillerine büyük sorumluluk düşüyor.

Zonguldak sahipsiz bırakılmamalıdır.

İlimizin sorunları büyük, köylerimizin sorunları büyük. 5 yıllık stratejik planda da belirtildiği gibi, Zonguldak göç vermeye devam ediyor. Küçülmeye devam ediyor.

“REKABET ETME ŞANSIMIZ YOK OLUYOR…”

Bölgesel ve sektörel teşviklerden yeterince yararlanamadığı için, çevre illerle rekabet etme şansı da yok oluyor. Bu nedenle eldeki kaynakları daha verimli daha üretken kullanabilmeliyiz. Ancak bu da yapılamıyor. Bu konuda bir örnek vermek istiyorum. Ereğli-Zonguldak yolunda, belli bölümlerde sıcak asfalt dökülüyor. Bir, iki yıl sonra tekrar kazanıp sıyrılıyor, yeni bir asfalt dökülüyor. Bir değil, iki değil, üç değil kilometrelerce asfaltı dök, sonra kırısıyla kır, kepçeyle sıyır, kamyonlarla hafriyatı taşı, ardından yeni bir asfalt daha dök. Böyle plansızlık olmaz. Bu milletin parasına yazık. Paralar çarçur ediliyor.

Ereğli-Devrek yolu, iktidarın yerel yöneticilerince yıllarca her seçim dönemlerinde bu sene bitecek deniliyor. Önce 2016, 2018,2019 yıllarında mutlaka bitiriyoruz denilmesine rağmen, 2019 yıl sonu gelirken hala daha bitmesi mümkün değil.

Bizler CHP İl Genel Meclisi üyeleri olarak, İl ve İlçe örgütlerimizle birlikte tüm sorunların takipçisi ve denetçisi olmaya devam ediyoruz, edeceğiz. İl Genel Meclisinin tüm birleşimlerine, büyük bir ciddiyet ve sorumlulukla katılıyoruz. Eleştirilerimizi, görüş ve düşüncelerimizi belirtiyoruz. Sorunların çözümüne katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Bunun yanında ilçe örgütümüz ve yöneticilerimizle birlikte, Çaylıoğlu’ndaki sel felaketinde olduğu gibi vatandaşlarımızın dertlerine ortak olmaya çalışıyoruz. Düğünlere, cenazelere, kurum etkinliklerine, davetlere, inceleme ziyaret ve gezilerinede bizzat katılarak, partimizi temsil görevimizi de yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu çabalarımız önümüzdeki dönemde de artarak devam edecektir.

Bizler, CHP Karadeniz Ereğli İl Genel Meclisi üyeleri olarak üstlendiğimiz bu kutsal görevin, büyük bir ciddiyet ve sorumluluk gerektirdiğinin bilincinde olduğumuzu belirtiyor, saygılar sunuyoruz.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

bahis siteleri