logo

SİLİVRİ SOĞUKTUR…


twitter
Halil İbrahim Türkoğlu
turkogluhalil16@gmail.com

Gerçek Ereğli Gazetesi olarak her daim dile getirdiğimiz ve dile getirmekle kalmadığımız uygulamada da ortaya koyduğumuz gibi ”Gençlerin Sesi’ olmaya devam ediyoruz.

Genç yazarlarımız Umut Karadaş, Eren Aydoğan, Sadiye Demirci’nin ardından yazar kadromuzu genişletmeye ve gençlere de söz hakkı veriyoruz. Ülkenin geleceği olan gençlerimiz fikir ve görüşlerini hür bir şekilde ifade etme imkanını gazetemizde buluyor.

Bugün ise yazar kadromuza bir genç kalem daha katılıyor. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Halil İbrahim Türkoğlu yerel ve ulusal gündemi hukuki açıdan gözlemleyecek. Basın Hukukunu ön planda tutarak gündemi yazıları ile değerlendirecek olan Halil İbrahim Türkoğlu aynı zamanda diğer genç yazarlarımız gibi Kdz Ereğlili bir hemşerimiz olması da bizleri ziyadesi ile mutlu etmektedir.

Aramıza katılan Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Halil İbrahim Türkoğlu’nun basın özgürlüğü ile ilgili makalesini siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz. Aramıza hoş geldin Halil İbrahim Türkoğlu…

İlk yazımda bu konuyu seçmemin sebebi, demokrasinin temel unsurlarından olan muhalefetin; basın ve ifade özgürlüğünün olmadığı bir yerde mümkün olmadığı, bu gerçeğin geniş kitlelere ulaşması için bir nebze olsun gayret gösterebilmiş olmaktır. Yazıma başlarken ifade ve basın özgürlüğünün tanımlarından biraz bahsetmek isterim.

İfade özgürlüğünün tanımını yapacak olursak en çok kullanılan haliyle “bir düşünce, inanç, kanaat, tutum veya duygunun barışçı yoldan açığa vurulması veya dış dünyada ifade edilmesinin serbest olması (ERDOĞAN, Mustafa, Liberal Düşünce Dergisi, Yıl: 6, Sayı:24, s. 8.)’’ şeklinde tanımlayabiliriz.

Tabi ki ifade özgürlüğünün temelinde düşünce özgürlüğü yatmaktadır. Düşünce hürriyetinin olmadığı bir yerde mantıksal olarak ifade özgürlüğünden de bahsedilmesi pek mümkün değildir. Her ikisi de bir demokrasinin olmazsa olmazlarındandır. Çok geniş tabirlerdir,  içlerine aldıkları konular bir insanın günlük hayatta her gün karşılaştığı şeyler olabilirler. Bu yüzden yalnızca demokrasinin değil, yaşamında olmazsa olmazlarındandır, düşünce ve ifade özgürlüğü…

Neyse ki iki kritik konu ülkemizde de yasalarca koruma altındadır.

 Anayasa’nın 25. maddesindeki ‘‘ Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir’’ ifadesiyle düşünce hürriyeti, 26.maddede ise ‘‘Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir’’ ifadesiyle ifade özgürlüğü (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Madde 10 yine bu konuda bir güvence sağlamıştır) koruma altına alınmıştır.

Basın özgürlüğünün de tüm bunlardan ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Özek’e göre ise bu özgürlük, haberlere ulaşmak, bu haberleri yayınlamak ve dağıtmak hakkını; eleştiri ve inceleme hakkını, son olarak ise “yaratma hakkını’’ içermektedir. Basın özgürlüğü de yine anayasamızın 28. Maddesinde ‘‘Basın hürdür, sansür edilemez.’’ (Özek, 1978, S.34)şeklinde güvence altına alınmıştır.

Basın özgürlüğü ülkemizde yasalarla koruma altında olsa da günümüz şartlarında hür basın pek mümkün olamamaktadır. Hükümet baskıları, yandaş medya gibi unsurlar basının sansürlenmesine gözle görülür derece de etkilidir. Basının hür olamamasının dışında sıradan vatandaşlarında ifade özgürlükleri de baskı altındadır. Bugün çok popüler bir deyim haline gelmiş olan ‘‘Silivri soğuktur’’ ifadesi aslında bu ifade özgürlüğü kısıtlamasının bir sonucudur.

Yalnız burada altını çizerek söylemek istediğim, gerek muhalif gerek yandaşların öğrenmesi gereken şey, hakaret ve küfür ifade özgürlüğü değildir. Çocukluğumuzdan beri öğrendiğimiz, başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadığımız kadar özgür olmamız gerektiğidir. Eleştirmek ve eleştirilmek herkesin ihtiyacı olan şeylerdir. Fakat küfür ettiğimiz zaman özgürlük ve eleştiri sınırları dışına çıkmış bulunmaktayız. Saygı, sevginin üstünde bir kurumdur. Herkes bu ülkede karşıt görüşlere saygıyı öğrenmediği sürece insanlık adına hiçbir gelişimimiz yok demektir.

Halil İbrahim Türkoğlu 07/03/2021

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞILAMAK…

  05 Nisan 2021 Eğitim, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Bireyin kendisine ve başkalarına karşı yerine getirmesi gereken yükümlülüklere, sorumluluk denir. Hepimiz sorumluluk sahibi bireyler olmaya özen gösteriyoruz değil mi? Sorumluluk duygusu bizim karakterimizi geliştirmesi açısından önemli bir ögedir. Bizler ne kadar sorumluluk sahibi ebeveynler olmaya çalışıyorsak çocuklarımızında sorumluluk sahibi olmalarını sağlamalıyız. Çünkü onların davranışları belirli bir yaşa kadar bizim sorumluluğumuzdadır. Yani kısacası çocuklarımıza sorumluluk aşılamalıyız.   Peki, bunu nasıl yap...
 • EREĞLİ ÇOCUKLARI PROJESİ SUYA MI DÜŞTÜ?

  17 Mart 2021 Köşe Yazıları, Spor

  Ne zamandır yazmak istediğim Ereğli Belediyespor alt yapısında yaşadığımız sorunlara nihayet değinebilecek imkanım oldu. 4 yıl Ereğli Belediyespor alt yapısında forma giyme şansım oldu. Kendi isteğim ile ayrıldığım Ereğli Belediyespor'daki adaletsizliğin tavan yaptığını biliyor, ancak büyüklerimize ve hocalarımıza saygıdan susuyorduk. Zira o dönem arkamızda duracak ne belediyede müdür bir dayımız yada amcamız nede siyasette söz sahibi bir akrabamız vardı. Benim dönemimde Ömer Durak, Şaban Kuzu, Günal Taşdemir gibi isimler vardı. Ben lafı ...
 • KISITLAMAK MI? VAKİT AYIRMAK MI?

  13 Mart 2021 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  Değerli vaktinizin bir kısmını yazımı okumaya ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Hepimizin hayatı ve vakti değerlidir. Tabi ki çocuklarımızın da öyle... Teknoloji çağındayız ve her geçen gün de bu teknoloji artıyor. Eskiden akıllı telefonlar bile yokken ve buna rağmen (teknoloji, internet vb...) bu kadar hayatımıza girmişken, elimizden hiç telefonu düşürmüyor iken, çocuklarımızı nasıl kısıtlayabiliriz ki! Bir düşünelim... Çocuklarımız bu teknolojinin içerisinde doğuyor ve bu onlar için çok sıradan bir şey haline ...
 • İNSANA BU KADAR MALZEME VERMEYİN…

  12 Mart 2021 Köşe Yazıları, Spor

  Sevgili okurlarım. Yeni yazım ile karşınızdayım. Spor kamuoyunda bildiği üzere 17 Nisan’da Bölgesel Amatör Lig başlıyor. Temsilcimiz Ereğli Belediyespor’da idmanlarına başlamış. Lakin gözlemimi söyleyecek olursam ‘şimdi bu ligde nereden çıktı Allah aşkına’ havasında idmanların yapıldığı algısı bende oluştu. Bir isteksizlik sezinliyorum. Hadi hayırlısı bakalım. Ercan Yaman ile sezona giriş yapılacak. Ercan Yaman kesinlikle doğru bir tercih. Gördüğüme göre Şaban Kuzu yardımcı hoca pozisyonunda yer alıyor. Kaleci antrenörü olarak ise ...
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx