logo

KOLLARI YANDI…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde dün gece saatlerinde çıkan yangında iki katlı ev tamamen yandı. 9 kişilik ailenin sokakta kaldığı yangında mahalle muhtarı Ali Erdoğan, belde belediyesinin itfaiyesinin olmamasının hasarın büyük olmasına neden olduğunu söyledi.

Ereğli’ye 17 Kilometre uzaklıkta ki Kandilli beldesinde yaşayan Bilal ve İhsan Karameşe’ye ait iki katlı evde, sobanın üstüne taşan sütten dolayı yangın çıktı. Kısa sürede evi alevler sararken, mahalle halkı kendi imkânları ile yangına müdahale etmeye çalışsa da bunda başarılı olamadı. 112 acil çağrı merkezinin aranmasının ardından olay yerine Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na (TTK) ait itfaiye aracı ile

Ereğli belediyesi itfaiye müdürlüğü ekipleri geldi. Yapılan müdahalenin ardından yangın kontrol altına alınırken, ev tamamen yandı.

BELDE DE İTFAİYE OLMAMASI ZARARIN BÜYÜK OLMASINA NEDEN OLDU…

 Gün ışıması ile birlikte evde ki hasar da meydana çıktı. Kullanılamayacak hale gelen ev ile ilgili açıklamada bulunan mahalle Muhtarı Ali Erdoğan, yangın da hasarın büyük olmasının en büyük sebebinin belde belediyesinde itfaiye araçlarının olmamasından kaynaklandığını söyledi. Belde ile ilçe arasının 17 kiometre arası olduğunu ve ekiplerin haber verilmesinin ardından gelmesine rağmen evin tamamen yandığını ifade eden Erdoğan “Yangını çok erken haber aldık. Ancak müdahale edecek araç gereç yoktu. Ereğli belediyesi için 112 acil çağrı merkezini aradık. 112’nin Ereğli’yi araması, itfaiyenin gelmesi uzun sürdü. Burada Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) var. TTK sağ olsun aracı gönderdi. Ancak TTK’nın yarı zamanlı çalışması onlarda geç geldiler. Ama en büyük sıkıntı en büyük sorun beldemizde itfaiyenin olmaması. Yangının sebebi süt ile başlayan ve sonrasında etrafa yayılan ateş nedeniyle meydana gelmiş. Binanın tamamen yanması ile sona eren acıklı bir olay. Aileler şu anda mağdur. 3 aile burada oturuyordu. Çocuklarda var. Geniş bir aile. Yardım bekliyoruz. Kaymakamlık nezdinde bir çalışma başlattık” dedi.

KOLLARI YANDI…

Yangını söndürmek isterken kolları yanan Seher Karameşe, ne yaptıysa yangını söndürmediğini söyledi. Karameşe konuşmasında “Eşim yoktu evde. Sobayı yakıyordum. Evin işleri ile uğraşırken bir bakayım koltuğun kenarı yanmaya başlamış. Suyu açana kadar daha da çoğaldı. Komşularıma yangın var diye bağırdım. Sonra kayınımı çağırdım. Kollarım yangını söndürmeye çalışırken ve tüpleri almaya çalışırken yandı” dedi.

Eşi hastanede yatan Naciye Karameşe ise konuşmasında “Yardım etsinler bize. Eşim hastanede. Çocuklar vardı. Allah korumuş. Duyarlı vatandaşlardan Cumhurbaşkanı’mızdan yardım istiyorum. Eşime evimizin yandığını söyleyemedim” dedi.

Ailenin çocukları ise yangından bir haber kendi aralarında oyunları kameralara yansıdı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx