logo

EREĞLİ’DEN İNCE GEÇTİ

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Zonguldak’ta yüzde 65’i geçecek hayır. Ben bunu görüyorum. Şunu da söyleyeyim. Şu maddeleri milletimiz tek tek okusun, yüzde bir bile evet çıkmaz. Buna evet diyecek insanın olmayacağına inanıyorum” dedi.

İnce,  beraberinde Bolu Milletvekili Tanju Özcan ile birlikte, referandum çalışmalarına katılmak üzere Karadeniz Ereğli’ye geldi.  Kent merkezine gelen İnce, “Size Yalova usulü referandum çalışması göstereceğim”  diyerek, Devrim Bulvarı üstünde bulunan işyerleri ve mekanlardaki vatandaşları selamladı, “Hayırlı olsun” temennisinde bulundu.  İnce’ye, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, Eski Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Önceki dönem Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP İl ve ilçe yöneticileri de eşlik etti.Daha sonra Gülüç Beldesi’ne geçen İnce’yi burada Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş çiçeklerle karşıladı.

“BİZDE İKİNCİ ADAM GELENEĞİ VAR”

İnce, Gülüç Belediye meydanında  yaptığı konuşmada Türkiye’nin 1876’da başlayan bir demokrasi mücadelesi bulunduğunu, 1920’de meclis hükümetinin, 1923’te de tek parti hükümetinin, nihayet 1946’da çok partili rejime geçildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Yüz kırk yıldır ileriye doğru giden, güzelliğe doğru giden, demokrasiye doğru giden bir mücadelemiz var. 16 Nisan’da bunu ya yok edeceğiz, ya kurtaracağız. Burası Anadolu’dur, burası Trakya’dır. Ne zulümler gördü, hayır dedi bu millet. Ne işkenceler, ne işgaller gördü, bu millet hayır dedi.  Bu millet umutsuzluğa, çaresizliğe, açlığa hayır dedi. Baskıya Hayır dedi.

Bu topraklarda bir bolu beyi vardı ama hayır diyen bir köroğlu vardı. Padişah vardı, fermanları vardı ama onun zulmüne hayır diyen Dadaloğlu vardı. İşgalciler vardı, yunanlılar, İngilizler, Fransızlar vardı ama ‘geldikleri gibi giderler’ diyen bir Mustafa Kemal vardı.

Bin yıllık tarihimize bakın. Padişahlar vardır, hanlar vardır, beyler vardır. Ama bizim tarihimizde birinci adamların yanında bir de ikinci adamlar vardır. Bilge Kağan bizim tarihimizdedir, veziri Tonyukuk vardır. Alparslan 1071’de Malazgirt’le Anadolu’ya gelmiştir, Alparslan’ın veziri Nizamülmülk vardır. Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman bizim tarihimizdedir,  ama Çandarlı, Sokollu, Köprülü, Mithat Paşa, Sadrazamlar, vezirler de vardır tarihimizde. Atatürk varsa, yanında ikinci adam İsmet Paşa vardır.”

 “EVET DİYEN DE, HAYIR DİYEN DE BU MEMLEKETİN EVLADI”

İnce, “Hayır” diyenlere yönelik terörle eşleştirme çabasına tepki göstererek, meydandakilere ‘Siz terörist misiniz?” diye sordu. Hayır, cevabı üzerine İnce şunları söyledi:

“Evet  diyenler bu memleketin evladıdır, hayır diyenler de bu memleketin evladıdır. Ben anlatacağım neden Hayır dememiz gerektiğini. Onlar da neden evet diyeceğimizi anlatsın.  Evet dersek terör bitecekmiş. Ben 18 maddeyi okudum. Terörle ilgili bir şey görmedim. Hangi maddesi terörü bitirecek. Böyle bir şey yok ki maddelerde. Hangi maddesi ekonomiyi düzeltecek, böyle bir şey yok ki. Diyelim ki evet çıktı. Anayasa yürürlüğe ne zaman girecek, 2019’da. Evet dersek 17 Nisan’da bitecekmiş, Yürürlüğe ne zaman girecek? 2019’da. Evet dersek 17 Nisan’da bitecekmiş. Allah Allah. Yürürlüğe 2019’da girecek, nasıl bitirecek bu terörü? Şimdi meydanlarda bir de köprü muhabbeti gidiyor. Üçüncü köprüyü yaptık diyor. Sen üçüncüyü yaptıysan bir ve ikinciyi daha önce yapmışlar. Rahmetli Demirel birinci köprüyü 1973’te yapmadı mı? Siz de üçüncüsünü yapmışsınız teşekkür ederiz. Demirel bunu elli sene önce yapmıştı. E biraz da yapın yani, o dolarların hepsi ayakkabı kutularına sığmaz ki, biraz da yapın.”

“TEK BAŞINA KİMSEYE BU YETKİ VERİLMEZ”

Devlet bütçesinin seksen milyonun vergileriyle oluşturulduğunu belirten İnce şöyle devam etti: “Şu anda bütçe nasıl yapılıyor? Komisyonlarda görüşülüyor, plan bütçe komisyonunda tartışılıyor, sonra genel kurula geliyor. Altı ay sürüyor bir bütçeyi yapmak. Evet dersek bütçeyi bir kişiye bırakıyoruz. Cumhurbaşkanına. Cumhurbaşkanı nasıl isterse öyle harcayacak parayı. Bu doğru değil. Gönlünüzde Recep Tayyip Erdoğan olabilir ama yanlış yaparsınız, kimseye bu yetkiyi vermeyin. Bu yetkiyi babanızın oğluna vermeyin babanızın oğluna. Tek başına kimseye bütçe teslim edilmez. Tek başına kimseye savaşa sokma yetkisi verilmez. Tek başına kimseye meclisi feshetme yetkisi verilmez. Bu Tayyip Erdoğan’a da verilmez, Muharrem İnce’ye de verilmez”

 “BUNLARI YAPMASAN 15 TEMMUZ OLMAZDI!”

Bu kötü gidişin 16 Nisan’da durdurulabileceğini ifade eden İnce şunları söyledi:“Sandığa gittin, sandık parası isteyecekler mi senden? Hayır. Pusula parası, mürekkep parası? O zaman diyeceksin ki, sandık devletten,  oy pusulası devletten, mühür devletten, bas Hayır’ın üstüne kurtul bu illetten diyeceksin. Karşına iki renk gelecek. Biri beyaz, biri kahverengi.  Birinde demokrasi ölüyor. Kefen giydiriyorsun demokrasiye kefen.  Geçeceksin kahverengiye, kahverengiye geçtin mi aklına bereketli Zonguldak toprakları gelecek, toprak rengi gelecek. Basacaksın toprak rengine.Zonguldak’ta yüzde 65’i geçecek hayır. Ben bunu görüyorum. Şunu da söyleyeyim. Şu maddeleri milletimiz tek tek okusun, yüzde bir bile evet çıkmaz. Buna evet diyecek insanın olmayacağına inanıyorum. Ama okumuyorlar, televizyonda da insanları kandırıyorlar, güçlü Türkiye, güçlü ekonomi terör bitecek diye. Yalan üstüne kurulmuş bir sistem bu. Lütfen maddeleri okuyun. Tek tek maddelere bakın. Bu bizim son şansımız olacak. Başka da sormayacaklar size zaten .”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx