logo

DÜĞÜN VE CENAZELER KÖTÜ GİDİYOR!

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, “Anladığım kadarıyla biraz daha kısıtlama getirmemiz gerecek. Özellikle düğünler ve cenazeler ne yazık ki hala düzen sağlayamadık” dedi.
Çorumluoğlu, Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ilçe merkezinde gerçekleştirdikleri üçüncü denetimler öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Covid-19’a bağlı yoğun bakımda hasta sayılarında artış olmaya başladığını söyledi.
Bu sabah Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ile toplantı yaptıklarını, akşam saatlerinde bir toplantı daha yapacaklarını anlatan Çorumluoğlu, şunları kaydetti:
DÜĞÜN VE CENAZELER KÖTÜ GİDİYOR!
“Üzüntü noktamız, yoğun bakımda çok fazla hastamız olmuyordu ama şimdi yavaş yavaş yoğun bakıma hasta gelmeye başladı. Bu demek ki, gençlerden yaşlılara doğru bir bulaşı söz konusu.
Bugün sabah Sayın Valimiz ile bir toplantı yaptık, Akşam saatlerinde de bir toplantı yapacağız. Bize gelecek emirler doğrultusunda çalışmalarımızı güncelleyeceğiz. Anladığım kadarıyla biraz daha kısıtlama getirmemiz gerecek. Özellikle düğünler ve cenazeler ne yazık ki hala düzen sağlayamadık. Düğünler ve cenazeler çok kötü gidiyor yasal işlem yapıyoruz hafta sonu 2 düğüne daha yasal işlem yaptık. Düğünler konusunda vatandaşlarımızdan özveri bekliyoruz. Vatandaşlarımız dikkat etsin. Yorulduk ama bu mücadeleyi Türkiye genelinde olduğu gibi devam ettireceğiz.
CEZALAR AFFEDİLMEYECEK!
Kaymakam Çorumluoğlu, esnaf denetimlerinde gerekli yasal işlemlerin yapıldığına dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Esnaf denetimlerimizde ilk günden itibaren denetlediğimiz yerlerde görülen eksikler konusunda uyarılıyor, ikinci gün gerekli düzenleme yapılmamışsa ceza yazıyoruz. Cezaların iptal edilmesi söz konusu değil. Özellikle de kahvehanelerde kumar gibi oyunlara yada filyasyona uymayanlara affımız yok. Filyasyonda evinde bulamadığımız kişiye kesinlikle ceza yazılıyor. Bu cezaların iptal edileceği yönünde bir algı oluştu, böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü kimsenin, başka bir kişinin hayatını riske edemez. Devlet olarak bunu sağlamak zorundayız. Elbette işletmelerin zarar görmesini, ticari kişinin zarar etmesini istemiyoruz ama kimsenin de sağlığını tehlikeye atamayız.”
VAKALARDAKİ ARTIŞ!
Gazetecilerin sorusu üzerine, vaka sayısı ile ilgili rakamsal bilgiler veremediklerini ifade eden Çorumluoğlu, şunları söyledi:
“Ancak şunu söyleyebiliyorum; hastalık, aynı hanede bulunanlara kesinlikle yayılıyor. Eğer bana bulaştıysa, temastan yarın eşime de bulaşmasını bekliyoruz. Biz, bunu önleyemedik. Şu anda karantina uygulanan bölge yok. Özellikle, fındık toplamak üzere gelen işçiler yavaş yavaş memleketlerine dönmeye başladılar. Onların dönmesinin ardından vakaları zannediyorum biraz daha kontrol altın alacağız. Kurban Bayramının etkileri ise halen devam ediyor. Bayramdaki bulaşlar şu anda kesilmiş durumda değil. Bugünkü rakamlarda da bayramdaki artışın önemli olduğunu düşünüyoruz. Vakalarda yüzde 30 civarında Bayramdan mütevellit bir artış var, yaklaşık bu kadar da düğün ve cenazelerden artış var. Moralimizi bozmayacağı ama maske, mesafe ve hijyeni de gözden ırak tutmayacağız.”
Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, açıklamaların ardından beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak, sağlık ekipleri, zabıta ve polisler ile birlikte Meydanbaşı mevkisinden çarşı istikametine doğru iş yeri denetimlerinde bulundu.
Haber yayına hazırlandığı saatlerde denetimler devam ediyordu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.