logo

ALAPLI MEB’E YAYLIM ATEŞİ…

Alaplı Milli Eğitim Müdürlüğü’nde promosyon anlaşması için Türk Eğitim Sen Alaplı Şube Başkanı Soner Arslanoğlu’ndan yaylım ateşi….

Alaplı Milli Eğitim çalışanları maaş ödemeleri için bankalarla yapacağı promosyon anlaşmasına yetkili sendika olarak bilinen Eğitim Birsen Alaplı Şubesi, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü’nün oluşturduğu 3 kişilik komisyon katılarak promosyon anlaşmasını istenilen şekilde yapılmadığı belirtildi.

5 yıllık maaş ve diğer ödemeler karşılığında yapılan anlaşmada 3650 TL ile yapılan anlaşmanın düşük bir rakama imza atıldığı belirtildi.  Yetkili sendika olan Eğitim Birsen ve komisyon üyeleri Türkiye ortalamasının çok altında bir anlaşmaya imza attıkları iddiası ile eleştirilerin odak noktası oldular.

Bir ay önce Kdz. Ereğli Milli Eğitim Komisyonu 5 yıllık 4700 TL ye, Çaycuma Milli Eğitim Komisyonu 3 yıllık 3150 TL’ye, Bir hafta önce Balıkesir Karesi İlçe Milli Eğitim Komisyonu 3 yıllık 2850 TL’ye imza atıldığını belirten Alaplı Eğitim Sen Şube Başkanı Soner Arslanoğlu ‘Alaplı İlçe Milli Eğitim Komisyonunun böyle kötü bir anlaşmayı yapması eğitim camiasında büyük tepki ve hayal kırıklılığı yarattı’ dedi.

Alaplı Türk Eğitim Sen başkanı Soner Arslanoğlu yaptığı açıklamada ” Türk Eğitim-Sen olarak veya diğer sendika temsilcileri komisyona davet edilmedik. Hatta okul müdürlerinden bile gözlemci olarak komisyona çağrılan olmadı. Evet, yönetmelik komisyonu sizin istediğiniz gibi üç kişiden oluşmasına imkan veriyor. Ama kamu vicdanı ve şeffaf olma anlayışı buna müsaade etmiyor. Ülke ortalamasının çok altında bir anlaşmaya imza atan bu yetkili ama etkisiz sendika ile komisyon tam anlamıyla bir fiyasko ile sonuçlanan anlaşmayı imzalamış dağ fare doğurmuştur.Yıllık 730 TL gibi ülke ortalamasının altında yapılan bu anlaşma çok kötüdür. Oysa ki daha yeni yapılan promosyon anlaşmalarında bu tutar 850 TL ile 1100 TL arasında değişmektedir. ‘Neden bu kadar kötü bir anlaşmayı imzalıyorsunuz’ diye komisyona sorduğumuzda ülke gündemi olan korona virüsü bahane ediyorlar. Bu virüs Balıkesir’de, Kdz. Ereğli’de yok mu? Hadi imzalıyorsunuz böyle kötü bir dönemde neden 5 yıllık yapıyorsunuz. Beceriksizliğinizin mazeretini bulmaya çalışmayın. Eğitim camiasının kıymetli üyelerini bu malum sendika üyelikleriyle ilgili tercihlerini gözden geçirmeye davet ediyorum. Dün memuru toplu sözleşme masasında üç buçuklara mahkum edenler, bugün de promosyon anlaşması ile memurun hakkını alamamışlardır. Oysa Türk Eğitim Sen’in yetkili olduğu yerlerde komisyonlara diğer sendika temsilcileri davet edilmiş ve promosyon rakamları en üst düzeyde memura yansımıştır. Burada görüyorum ki en az kişi başı 1400 TL kayıp söz konusudur. 750 Milli Eğitim çalışanı olduğunu düşünürsek, bu kaybın büyüklüğünü siz düşünün. Takdiri Alaplı’da görev yapan Milli Eğitim çalışanlarının, vicdan ve sorumluluklarına bırakıyorum.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş