logo

95 BİN DEKAR’DA FINDIK ÜRETİLİYOR…

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Koronavirüs sebebi ile yetiştiricilerin fındıkları ile ilgilenememesinden dolayı rekoltenin düşük olacağını bunun da fiyatına yansıyacağını ifade etti. Türkoğlu konuşmasında “Bir dönem patates ve soğan 10 liraları gördü. Olmayan mala talep çok olur. Bu sene fındık rekoltesi düşük olacak. 20 lirayı gören fındık fiyatının daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Koronavirüs sebebi ile üreticilerin fındık bahçelerine giderek bakım yapamamasından dolayı rekoltenin bu sene düşük olacağını söyledi. Tarlalarda yaptıkları incelemelerde rekoltenin düşük olacağına kanaat getirdiklerini ifade eden Türkoğlu, fındık fiyatlarının da bu sene yüksek olacağına işaret etti. Türkoğlu açıklamasında “Fındığa bakım için büyük bir zarar verdi. Ancak yine de tarlaya giderek çalışmak isteyenlere belge alarak müsaade edildi. Şu anda güzel çalışmalar var. Havalar da iyi gidiyor. İnşallah eksik olan çalışmalarımızı da gidereceğiz. Fındığımız iyi para ediyor. Bu sene fındık rekoltesinin düşük olacağını tahmin ederek üreticilere yaprak gübresi dağıttık. Çünkü fındık ağaçlarından gördüğümüz üzere rekoltenin az olacağı kanaatindeyiz. O yüzden elimizden gelen destek ve bakımı yapmamız lazım. Yani olamayan mal her zaman para eder. Soğanın Patatesin 10 lira olduğunu unutmayın. Sarımsağın 100 liraya çıktığını görüyoruz. Piyasada mal az ise arz talep meselesi. Fiyat yükselir” dedi.

“95 BİN DEKAR’DA FINDIK ÜRETİLİYOR…”

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Alaplı’da 106 bin dekarlık alanın yaklaşık 95 bin dekarlık alanında fındık üretimi yapıldığını ve bu tarlalardan yıllık ortalama 15 bin ton fındık üretildiğini kaydetti. Türkoğlu konuşmasında “Alaplı’da fındık üreticisi olarak 8 bin civarında çiftçimiz var. 95 bin dekar fındığımız var. Yüzölçümü 106 bin dekar ancak bunun 9495 bin dekarında fındık gözüküyor. 94 bin dekar fındık ortalama olarak 15 bin ton fındık veriyordu. Bu sene 22 bin tondu. Geçen sene 12 bin tondu. Ortalaması 15 bin ton fındık eder. 15 bin tonu 20 lira ile çarptığınız zaman Alaplı’ya giren girdiye bakmak lazım. Allah’a şükür çok güzel ama biraz daha dikkatli olmamız lazım. Fındığımıza daha iyi bakmamız lazım” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş