logo

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ HATIRA ORMANI

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 21 Mart Dünya Ormancılık günü dolayısıyla hazırlanan ’15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’ na fidan dikimi gerçekleştirildi. Dikilen her fidana bir demokrasi şehidinin ismi verilirken, her fidan dikimi sonrasında şehitler için Fatiha suresi okundu.

Zonguldak Valisi Ali Kaban, Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu,Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Ormanlı Belediye Başkanı Şakir Başol, Zonguldak İl Emniyet Müdürü Hüseyin Metin Turanlı, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Haluk Selvi, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ünsal Demir, Alaplı Jandarma bölük komutanı Jandarma Üsteğmen Fuat Gencer, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Tetiker, Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşer, Şehit Dul Ve Yetimler Derneği Şube Başkanı Mehmet Ali Demirdüyen, Şehit aileleri ve yakınları, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Muhtarlar, TEMA gönüllüleri, öğrenciler ve davetlilerin katıldığı tören Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından açılış konuşmasını yapan Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, Kıyıcak bölgesinde kurulan ’15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı’ na yaklaşık 4 bin adet fidan dikileceğini ve bu fidanların her birine şehitlerin isimlerinin verileceğini, her fidan dikiminin ardından da Fatiha suresinin okunacağını söyledi. Beşer konuşmasında “21 Mart’ta dünya ormancılık günü kutlanıyor. Burada 15 Temmuz hain terör örgütünün darbe girişiminde şehit olan kahramanlarımız ve gazilerimiz adına sivil toplum örgütlerimizin talepleri vardı. Bu talepleri bugüne denk getirdik. Bayrak direğimizin etrafında şehitler ormanı kurduk.Bizlerin rahat uyuması için, gece gündüz demeden fedakarca görev yapan, çeşitli sebeplerle şehit düşen yakınlarımızı bu hatıra ormanıyla anmayı planladık. Hazırladığımız proje kapsamında Zonguldak Valiliği’nin 15 Temmuz Şehitlerine ithafen tesis edilen Türk Bayrağının olduğu yer, Ereğli Alaplı karayolunda, Kıyıcak köyünde, Mervealtında şehitler ormanıdır.Bu fidanlar şehitlerimizi temsil ediyor. Zonguldak ili olarak her zaman şehit ve gazi ailelerimizin yanında olacağımızı beyan ederken, toplumsal hafızaya da bir miras bırakmak, gelecek nesiller için vatan topraklarını kanlarıyla sulamış şehit ve gazilere olan minnetimizi bir nebze de olsa somutlaştırmak istiyoruz. Doğaya yakın bir anlayışla, ekosistem bütünlüğü içinde doğal ormanlarımızın sürekliliğinin sağlanması amacıyla yenilenmesi, sayın Orman ve Suişleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun talimatıyla, 3 bin adet fıstık çamı, 500 adet defne, 300 çevri, 100 erguvan, 100 ıhlamur olmak üzere 4 bin fidan dikecek, her fidanı dikerken şehitlerimize fatiha okuyacağız” dedi.

Konuşmasını yapmak üzere Kürsüye Gelen Ak Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu ise ” Orman bakanımıza, orman bölge müdürümüze, sayın valimize teşekkür ediyorum. Burada bugün 15 Temmuz şehitleriyle alakalı bir ağaçlandırma merasimi için buradayız. 15 Temmuz ülkemizin maruz kaldığı en hain saldırılardan bir tanesi. Mehmet Akif, ‘Cenabı Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın’ demişti. Ama az kalsın, hain terör örgütü başarılı olsaydı, neredeyse bir istiklal marşı yazmak zorunda kalacaktık. Allah’a şükürler olsun ki, o hain ve alçakça darbe girişimi başladığı andan itibaren, öncelikle iman dolu göğüsleriyle, tanklara toplara, tüfeklere göğüs geren Türk Milletine şükranlarımı arz ediyorum.Eğer o uçak bombaları, helikopter mermileri, o tanklara, toplara karşı milletimizin iman dolu göğsü olmasaydı belki hain terör örgütü başarılı olacaktı. Bu başarılı olsaydı ülkemizin ne hale geleceğinin hesabını bile yapmak istemiyorum. Bu sadece bir isyan girişimi değil, aynı zamanda ülkemizin parçalanması girişimiydi. Gerek halkımız, gerekse dimdik ayakta duran, zor şartlara rağmen halk alanlara inme talimatı veren başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu darbeyi savuşturduk. ” dedi.

15 TEMMUZ BİR TRAVMA OLARAK KALMAYA DEVAM EDECEKTİR

Tören de son konuşmayı yapan Zonguldak Valisi Ali Kaban ise, 15 temmuz darbe teşebbüsünün yaşadıkları sürece kendilerinde travma olarak kalacağını ve devam edeceğini söyledi. Kaban konuşmasında “15 Temmuz, o günü yaşayan bizler, yaşadığımız sürece aklımızda bir travma olarak kalmaya devam edecek. 15 Temmuz gecesi tam bir travmaydı. O travmadan sonra, oluşan güzel bir ruh, Yenikapı adıyla ifadesini bulan bir ruh ortaya çıktı. Sayın cumhurbaşkanımızın ısrarla dile getirdikleri, tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet hissiyatı hakikaten büyük bir coşkuyu beraberinde getirdi. Bizim aradığımız buna sebep olanın ne olduğu değil ama sonuç itibarıyla bu teklerden oluşan bir birlikti.Bu birliğin bir ifadesi olmak üzere, vilayetimizde, girişlerde, büyük bir bayrak bulunduğuna baktığımız zaman, biraz zayıf kaldığımızı görünce, Zonguldak merkezde, üniversitemizin karşısındaki, büyük otelin yanındaki tepede bir bayrak direği dikmek istedik. Ereğli’mize de güzel bir şey yakışacaktı. Bunun için ilk aklımıza gelen, OSB toplantısı esnasında, OSB’nin içindeki yüksek tepeye dikelim dedik. Yapılan çalışmada, dronelerle bir ölçüm yaptı arkadaşlar, 250 metrelik bir direk olursa gözüküyor denildi. Keşke yapabilsek ama mümkün değil. Araştırırken bu tepe aklımıza geldi. Hem OSB’mizin girişinde. O zaman bölge müdürümüz devreye girdi. Her tür hazırlığını yaptılar ve bu direği buraya dikmek nasip oldu. Şimdi de ağaçlarını dikme hususunda bölge müdürümüz sağolsun hiçbir şeyden sakınmadı. Çok sayıda, gelir getirici cinsten ağaç dikecekler. Bayraktepe dediler, o da yakıştı, burada güzel oldu. Bayrağımız güzel, Bayraktepe de güzel oldu.Çalışmalarının hayırlı olmasını diliyorum. Çalışmaya devam, durmak yok artık, yapacak bir şey yok” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından hazırlanan fidanların dikimi gerçekleştirildi. İlk fidan dikimini Zonguldak Valisi Ali Kaban yaptı. Şehit Dul Ve Yetimler Derneği Şube Başkanı Mehmet Ali Demirdüyen ile şehit yakınları da fidan dikimi yaptı. Fidan dikiminin sona ermesinin ardından tören sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

Gaziantep escort sms onay Betboo yeni giriş